statystyki

Bezczynność lub przewlekłe postępowanie: Strona z zadośćuczynieniem

autor: Sławomir Mikołajewicz04.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:18
Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, które w razie uznania, iż organ dopuścił się przewlekłości lub bezczynności, uprawniają WSA do zasądzenia na wniosek strony lub z urzędu sumy pieniężnej w wysokości nie większej niż połowa kwoty zasądzonej jako kara grzywny.

Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, które w razie uznania, iż organ dopuścił się przewlekłości lub bezczynności, uprawniają WSA do zasądzenia na wniosek strony lub z urzędu sumy pieniężnej w wysokości nie większej niż połowa kwoty zasądzonej jako kara grzywny.źródło: ShutterStock

Organ, który dopuszcza się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, musi się obecnie liczyć z karą dotychczas nieistniejącą w procedurze sądowoadministracyjnej.

Przedmiotowa kara to zasądzenie określonej sumy pieniężnej na rzecz strony stanowiącej zryczałtowane zadośćuczynienie za krzywdę, jaką poniosła ona z racji bezczynności organu lub przewlekłego prowadzenia postępowania. Zmiana ta została wprowadzona ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 14 maja 2015 r., dalej p.p.s.a.), która weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.

Co prawda przed złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego strona powinna wyczerpać tok postępowania administracyjnego, zgodnie z którym stronie służy zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (art. 35 w zw. z art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). Takie stanowisko potwierdza np. wyrok WSA w Gliwicach z 18 stycznia 2010 r. (sygn. akt IV SAB/GL 65/09).

Zgodnie z nim „w przypadku skargi na bezczynność organu, przed jej wniesieniem do sądu, strona winna wyczerpać środek prawny określony w art. 37 k.p.a., zgodnie z którym na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 KPA lub ustalonym w myśl art. 36 k.p.a., stronom przysługuje zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Zażalenie to służy kwestionowaniu przekroczenia maksymalnego ustawowego terminu załatwienia sprawy przez organ administracyjny”.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane