statystyki

Bezczynność lub przewlekłe postępowanie: Strona z zadośćuczynieniem

autor: Sławomir Mikołajewicz04.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:18
Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, które w razie uznania, iż organ dopuścił się przewlekłości lub bezczynności, uprawniają WSA do zasądzenia na wniosek strony lub z urzędu sumy pieniężnej w wysokości nie większej niż połowa kwoty zasądzonej jako kara grzywny.

Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, które w razie uznania, iż organ dopuścił się przewlekłości lub bezczynności, uprawniają WSA do zasądzenia na wniosek strony lub z urzędu sumy pieniężnej w wysokości nie większej niż połowa kwoty zasądzonej jako kara grzywny.źródło: ShutterStock

Organ, który dopuszcza się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, musi się obecnie liczyć z karą dotychczas nieistniejącą w procedurze sądowoadministracyjnej.

Przedmiotowa kara to zasądzenie określonej sumy pieniężnej na rzecz strony stanowiącej zryczałtowane zadośćuczynienie za krzywdę, jaką poniosła ona z racji bezczynności organu lub przewlekłego prowadzenia postępowania. Zmiana ta została wprowadzona ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 14 maja 2015 r., dalej p.p.s.a.), która weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.

Co prawda przed złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego strona powinna wyczerpać tok postępowania administracyjnego, zgodnie z którym stronie służy zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (art. 35 w zw. z art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). Takie stanowisko potwierdza np. wyrok WSA w Gliwicach z 18 stycznia 2010 r. (sygn. akt IV SAB/GL 65/09).

Zgodnie z nim „w przypadku skargi na bezczynność organu, przed jej wniesieniem do sądu, strona winna wyczerpać środek prawny określony w art. 37 k.p.a., zgodnie z którym na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 KPA lub ustalonym w myśl art. 36 k.p.a., stronom przysługuje zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Zażalenie to służy kwestionowaniu przekroczenia maksymalnego ustawowego terminu załatwienia sprawy przez organ administracyjny”.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane