statystyki

Janosikowe: Bogate samorządy w 2016 roku zapłacą po staremu

autor: Mariusz Szulc02.09.2015, 08:35; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:45
Samo janosikowe jest rodzajem systemu solidarnościowego, w ramach którego bogate samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.

Samo janosikowe jest rodzajem systemu solidarnościowego, w ramach którego bogate samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.źródło: ShutterStock

Dotychczasowe zasady wyliczania janosikowego przez województwa będą obowiązywały o rok dłużej. Wynika to z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego podpisanej przez prezydenta RP

Samo janosikowe jest rodzajem systemu solidarnościowego, w ramach którego bogate samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Największym płatnikiem jest województwo mazowieckie, dla którego jest to na tyle istotne obciążenie, że w ubiegłym roku na ten cel musiało zaciągać pożyczkę z budżetu. Przepisy zakwestionował 4 marca 2014 r. (sygn. akt K 13/11) Trybunał Konstytucyjny. Uznał wtedy, że nie gwarantują one bogatym województwom zachowania dochodów na realizację własnych zadań.

Wątpliwości TK miała rozwiać nowelizacja ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 513 ze zm.), którą Sejm uchwalił w październiku 2014 r. Dzięki niej w bieżącym roku Mazowsze miało do zapłacenia 271 mln zł (o 213 mln mniej niż wynikałoby to z wcześniejszych regulacji).

Nowelizacja obowiązuje jednak tylko do końca 2015 r. Po tym dniu, jak przypomina w komunikacie Kancelaria Prezydenta, przewidywano wprowadzenie kompleksowego systemu korekcyjno-wyrównawczego dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Prace nad takim mechanizmem ciągle jednak nie zostały zakończone. To zaś groziło tym, że w 2016 r. brak byłoby podstawy prawnej do ustalania zarówno wpłat, jak i subwencji. W ten sposób wiele samorządów straciłoby istotną część swoich dochodów.

Takiemu niebezpieczeństwu zapobiegnie najnowsza nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 5 sierpnia 2015 r., która została podpisana przez prezydenta 27 sierpnia 2015 r. Dzięki niej dotychczasowe zasady wyliczania janosikowego obowiązywać będą o rok dłużej.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane