Wobec zagrożenia rozwiązania wielu umów o przyznanie pomocy na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o zniesieniu limitów czasowych na realizację dofinansowanych inwestycji.

W ramach programu gminy, spółki gminne i związki międzygminne mogą otrzymać wsparcie na: budowę, przebudowę, modernizację lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, a także na zakup i montaż urządzeń kanalizacyjnych oraz urządzeń wodociągowych. Inwestycje mogą być realizowane w gminach wiejskich albo miejsko-wiejskich i miejskich, jednak w ich przypadku z wyłączeniem miejscowości i miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców. Limit wsparcia dla gminy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie realizacji PROW wynosi 5 mln zł, a poziom dofinansowania może sięgnąć 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych danego projektu.

Obecnie beneficjenci mają – w przypadku inwestycji jednoetapowej – 24 miesiące od dnia zawarcia umowy na jej zrealizowanie (wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych) i złożenie wniosku o płatność końcową lub 36 miesięcy – w przypadku operacji dwuetapowej. Te terminy okazały się jednak trudne do dotrzymania.

„Problemy beneficjentów wynikają przede wszystkim z braku możliwości wyłonienia wykonawcy w trybie zamówień publicznych oraz z opóźnień wykonawców prac budowlanych, jak również z odstępowania wykonawców umów w sprawie zamówienia publicznego” – argumentuje resort rolnictwa w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego PROW na lata 2014–2020.

Ministerstwo tłumaczy, że wydłużenie czasu na realizację operacji pozwoli beneficjentom na wygospodarowanie dodatkowych funduszy niezbędnych do wyłonienia wykonawcy w obliczu rosnących cen materiałów i usług. Dłuższy harmonogram prac budowlanych ma również poszerzyć grono potencjalnych wykonawców. Z kolei dla tych, którzy podjęli się realizacji inwestycji, ale mają opóźnienia, będzie to szansa na dokończenie prac poza obecnie obowiązującymi terminami. Jednocześnie projektodawca przypomina, że zmianie nie ulegnie ostateczny termin realizacji i rozliczenia inwestycji, który został wyznaczony na 30 czerwca 2025 r. Powinny wziąć to pod uwagę szczególnie gminy podpisujące w bieżącym roku umowy na inwestycje dwuetapowe, ponieważ termin ich realizacji będzie w związku z tym krótszy niż 36 miesięcy. ©℗