Perły Samorządu 2023 już za nami. Oto wywiady z najlepszymi włodarzami.
Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.
Jak wszyscy samorządowcy walczę o spięcie budżetu. Zmiany wprowadzone przez rząd uszczupliły wpływy Łodzi w ostatnich latach o ponad 1,3 mld zł. Ile ja bym mogła za to zrobić!
Dramatycznych może nie było, ale trudne momenty – tak. To walka z epidemią COVID-19 i przyjęcie ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Dzięki współpracy i ofiarności łodzian z obu prób wyszliśmy zwycięsko.
Kontynuacja rewitalizacji, inwestycje w drogi, tramwaje, autobusy, zazielenianie Łodzi. Miasto wciąż się rozwija i zmienia, mimo coraz gorszej sytuacji finansowej samorządów.
Mam świadomość, że za mało wciąż robimy remontów dróg, kamienic, moglibyśmy budować więcej mieszkań komunalnych. Budżet nie jest jednak z gumy.
Z perspektywy zawsze można stwierdzić, że można było zrobić więcej, lepiej, może czasem taniej. Najważniejsze to wyciągać wnioski i nie popełniać błędów kolejny raz.
Pomaga to, że jestem zdeterminowana w dążeniu do celu i zmian. Chcę zmieniać moje ukochane miasto. O wady trzeba pytać moich przeciwników, na pewno znajdą ich mnóstwo.
Nie ma obowiązków, których nie lubię, choć czasem są żmudne i męczące. Nawet codzienne podpisywanie setek dokumentów.
Historyczną postacią jest oczywiście Rajmund Rembieliński, twórca przemysłowej Łodzi. Jednak od lat wzorem jest dla mnie Margaret Thatcher. Jako kobieta premier pokazała ogromną determinację i pracowitość. W dekadę odmieniła i wyprowadziła na prostą Wielką Brytanię.
Książki i podróże – to moje pasje.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Podstawa prawna
Dan Brown „Cyfrowa twierdza”
Kumulacja kryzysów: migracyjnego, w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, energetycznego oraz finansowego, wywołanego zmianami prawa podatkowego.
Najtrudniejszy wydaje się moment uchwalania budżetu miasta na 2023 r. – pierwszego, który jest obciążony inflacją po stronie wydatków, a jednocześnie spadkiem dochodów z powodu działań rządu.
Pozyskanie bardzo dużych funduszy zewnętrznych, głównie z Unii Europejskiej, które przemienione na inwestycje pozytywnie odnowiły miasto i poprawiły jakość życia mieszkańców.
Mam jeszcze wiele pomysłów na rozwój Ciechanowa. Ograniczeniem są czas i pieniądze. Bardzo dużo projektów oraz inwestycji za mną, jeszcze więcej przede mną.
Rozszerzenie granic miasta.
Niepoddawanie się nagłym emocjom oraz chłodne podejście do pojawiających się problemów i zdarzeń z pewnością pomagają przy podejmowaniu decyzji. Cechy, które utrudniają realizację zadań, staram się eliminować w ramach pracy nad sobą.
Odręczne podpisywanie pism mogłoby dla mnie odejść do lamusa.
Aleksander Świętochowski, Władysław Bartoszewski, Adam Smith.
Aktywne podróże z żoną pozwalają poszerzać horyzonty, poznawać inne kultury, ciekawych ludzi, rozumieć odmienności – to mój sposób na wykorzystanie urlopu. Wolny czas lubię przeznaczać na bieganie, siłownię oraz czytanie książek.
Szaleństwem jest robić to samo i oczekiwać odmiennych rezultatów.
Podstawa prawna
Albert Eistein
Przygotowanie do budowy infrastruktury nad zalewem w Wasilkowie oraz analiza możliwości rozpoczęcia budowy domu kultury. Pierwsza inwestycja startuje lada dzień, a na drugą mamy nowatorski pomysł.
Najtrudniejsze było pierwsze pół roku mojej kadencji, gdy spędzałem w pracy po 14 godzin dziennie i miałem mało czasu dla najbliższych. Dziś potrafię już zadbać o work-life balance. Funkcja burmistrza ma charakter czasowy, a rodzinę mamy na całe życie. Mówię to jako mąż i ojciec trójki dzieci.
Zbudowanie nowego wizerunku Wasilkowa, który stał się rozpoznawalny w kraju i dziś korzysta ze swego potencjału. Wielkim sukcesem jest też stworzenie zespołu wspaniałych współpracowników.
Większość radnych skutecznie zablokowała rozpoczęcie procesu tworzenia parku miejskiego w ścisłym centrum, głosując przeciw uchwale o zakupie działki pod zieleń miejską. Przeszkody polityczne nie pozwoliły też na budowę nowych miejsc parkingowych w centrum miasta.
Gdybym cofnął się w czasie, niczego istotnego bym nie zmienił. Nigdy nie rezygnuję z pracy nad realizacją celów ważnych dla gminy.
Pomagają mi determinacja w dążeniu do celu, gotowość do podejmowania nowych wyzwań, optymizm i otwartość na drugiego człowieka. Przeszkadzają czasami ambicja i wysoki poziom oczekiwań w stosunku do siebie i współpracowników.
Zdecydowanie są to comiesięczne sesje rady miejskiej. Przez 28 dni w miesiącu z pełnym zaangażowaniem i pasją wykonuję swoją pracę. Potem przychodzi 29. dzień, gdzie niezależenie od tego, co i jak wiele bym zrobił, wysłuchuję od opozycyjnych radnych, że właściwie wszystko jest źle.
Inspiruje mnie Mahatma Gandhi. Jestem pod wrażeniem, jak metodami porozumienia bez przemocy zmieniał świat: poprzez rozmowę i pokojowe protesty.
Od ubiegłego roku, po wybudowaniu trzech kortów w Wasilkowie, stałem się miłośnikiem tenisa. Często uprawiam nordic walking. Od dziecka lubię grę w szachy, której nauczył mnie mój tato. Lubię także podróże, poznawanie nowych miejsc i kultur, co daje mi zupełnie nową perspektywę.
Razem możemy więcej i lepiej.
Budowa 240 mieszkań czynszowych dla mieszkańców gminy.
Podczas budowy kompleksu szkolno-sportowego w Gromotach odkryto cmentarz z XI i XV w. Jednak dzięki bardzo dobrej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków udało się zrealizować inwestycję.
Pozyskanie środków pozabudżetowych na budowę zespołu szkolno-sportowego w Lasecznie, przedszkola w Wikielcu i trzech centrów aktywności społeczno-kulturalnej.
Nie udało się pozyskać terenów wypoczynkowych w Makowie, które są własnością Skarbu Państwa. Na przeszkodzie stanęło niedostosowanie aktualnych przepisów prawa do rzeczywistości, uniemożliwiające nieodpłatne przekazywanie gruntów SP pozostających w zarządzie Lasów Państwowych na rzecz samorządów.
Nie było takiej sytuacji i nie mam sobie nic do zarzucenia.
Pomaga konsekwencja w działaniu, przeszkadza ambicja.
To, co robię, bardzo lubię i daje mi to bardzo dużą satysfakcję.
Profesor Emil von Behring, prof. Michał Kulesza i św. Jan Paweł II.
Lubię sport, zwłaszcza piłkę nożną, w którą gram do dzisiaj, a w wolnym czasie lubię spotykać się z ludźmi i spełniać ich marzenia.
Komentarze(0)
Pokaż: