Niechciany węgiel
Gminy węglem nie grzeją
Sprzedaż a VAT
„Stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych
Rozwiązania, o których mówił Pan Minister na konferencji dnia 31 stycznia 2023 r. odnoszą się do potencjalnej sytuacji istotnego zmniejszenia popytu na węgiel sprzedawany przez gminy w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
Ministerstwo Aktywów Państwowych jest w stałym kontakcie z wojewodami i Spółkami z udziałem Skarbu Państwa (dalej zwane: „SSP”), które na bieżąco przedstawiają kwestię zapotrzebowania na węgiel w gminach. Na ten moment nie identyfikujemy znaczącego ryzyka, iż w gminach, w znaczących ilościach, pozostawałby węgiel niesprzedany po zakończeniu sezonu grzewczego. W naszej ocenie taka sytuacja może mieć miejsce w zaledwie kilku procentach gmin uczestniczących w systemie.
Niemniej, podjęto działania ukierunkowane na mitygację powyższego ryzyka, tj.:
- Dzięki skutecznej współpracy SSP z samorządami, zamówienia gmin dokonywane są z uwzględnieniem potencjalnego zmniejszania się popytu. W rezultacie zmniejsza się ryzyko podaży węgla w gminach znacząco przekraczającego popyt mieszkańców.
- W umowach pomiędzy gminami a podmiotami wprowadzającymi węgiel do obrotu zawarta jest regulacja, która umożliwia zakup przez gminy na ich własne cele węgla, który nie został sprzedany mieszkańcom.
- Jednocześnie rozwiązania ustawowe nie przewidują ograniczenia czasowego sprzedaży mieszkańcom węgla. W szczególności taką datą graniczną nie jest 30 kwietnia bieżącego roku. Zgodnie z ustawą mieszkańcy, którzy złożą wnioski do 15 kwietnia 2023 r. mogą odbierać węgiel po 30 kwietnia 2023 r. W tym zakresie w MAP trwają prace koncepcyjne nad tzw. sprzedażą końcową, w ramach której możliwe byłoby składanie wniosków przez mieszkańców po 30 kwietnia 2023 r. na węgiel, który ewentualnie pozostałby w gminach. Zgodnie z wstępną koncepcją sprzedaż końcowa nie byłaby ograniczona tylko do mieszkańców danej gminy, w której pozostał węgiel.
W ocenie MAP, powyższe rozwiązania są na ten moment wystarczające aby zapewnić podaż węgla odpowiadającą popytowi mieszkańcom. Jednocześnie, SSP pozostają w stałym kontakcie z samorządami i na bieżąco rozwiązują ewentualne problemy z dystrybucją węgla. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, MAP w zakresie swoich kompetencji, pozostaje w gotowości do ewentualnego opracowania kolejnych ustawowych rozwiązań, które zapewnią sprawną dystrybucje węgla przez gminy”.