Posłowie i samorządowcy zaniepokojeni brakiem informacji o rządowych pracach nad systemową zmianą przepisów dotyczących janosikowego. Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego powiedział IAR, że resort finansów miał przygotować projekt ustawy do kwietnia tego roku. Tymczasem wiadomo o nim jedynie to, że prace trwają.

Zdaniem Zgorzelskiego, świadczy to o totalnej arogancji urzędników resortu finansów, którzy tworzą projekt w zaciszu gabinetów nie licząc się z opiniami samorządów, posłów, a także strony społecznej. - W moim przekonaniu położenie projektu za kilka tygodni, to jest de facto przełożenie sprawy na czas po wyborach - dodał.

O braku chęci dialogu ze strony ministerstwa finansów powiedział IAR również Rafał Szczepański z inicjatywy " Stop Janosikowe". Taką postawę resortu ocenił negatywnie. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku orzeczenie w którym stwierdził, że janosikowe jest niekonstytucyjne i trzeba je naprawić. Ocenił, że nie da się tego zrobić bez rozmowy z zainteresowanymi stronami.

W październiku ubiegłym roku parlament uchwalił tzw. małą nowelizację ustawy o dochodach samorządu terytorialnego. Dotyczy ona tylko województw i ma obowiązywać do końca 2015 roku. Wówczas resort finansów zobowiązał się do przygotowania projektu, który realizowałby wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sposób systemowy, obejmujący poza województwami również powiaty i gminy.

Janosikowe to obowiązkowa danina płacona przez bardziej zasobne samorządy na rzecz biedniejszych.