Dziś potrzebne jest zjednoczenie, potrzebna jest współpraca wszystkich samorządowców, niezależnie z jakich komitetów będą startować, niezależnie w jakich wyborach będą brać udział - oświadczył w poniedziałek w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Samorządowcy z Małopolski spotkali się w poniedziałek w Urzędzie Miasta Krakowa na konferencji, podczas której podpisana ma zostać deklaracja mówiąca m.in. o zwiększeniu roli lokalnych i regionalnych władz. W ten sposób działalność zainaugurował Ruch Odnowy Samorządu Małopolskiego.

"Po siedmiu latach doświadczeń zabieranych kompetencji, utraty kompetencji na poziomie wojewódzkim, choćby w obszarze ochrony środowiska, gospodarki wodnej, melioracji, spraw związanych z rolnictwem czy ze sportem, utraty kompetencji przez samorząd powiatowy związanych ze współdziałaniem z inspekcjami państwowymi, utraty kolejnych kompetencji przez samorząd gminny, choćby w ustawie przyjętej niedawno, lex Czarnek 2, dotyczącej powoływania dyrektorów szkół, czyli nadzoru nad oświatą. W obliczu tych wszystkich zdarzeń, centralizacji państwa, przenoszenia wszystkich decyzji do Warszawy ze wspólnot lokalnych, zagrabionych pieniędzy od wspólnot samorządowych, grupa samorządowców lub osób wywodzących się z samorządu postanowiła zaprosić na dzisiejsze spotkanie samorządowców różnych opcji politycznych" - mówił Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie.

Zapowiedział, że podczas spotkania poświęconego "obronie i odnowie samorządu małopolskiego" zostanie podpisana deklaracja mówiąca m.in. o "przyszłości samorządu, nowej ustawie o dochodach samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego".

"Dzisiaj trzeba się jednoczyć, wszyscy samorządowcy, niezależnie z jakich komitetów będą startować, niezależnie w jakich wyborach będą brać udział, potrzebne jest zjednoczenie, potrzebna jest współpraca. Potrzebna jest nowa ustawa o finansowaniu samorządów, przekazywanie kolejnych kompetencji. Po to się dzisiaj spotykamy, żeby wszystkich tych, którzy myślą podobnie, połączyć, żebyśmy mogli współpracować" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, podobne konferencje będą się odbywać także w innych miastach województwa, w tym w Miechowie, Tarnowie, Nowym Sączu czy Nowym Targu.

Poseł z Krakowa Ireneusz Raś (KP-PSL) podkreślił, że "samorząd jest kotwicą demokracji". Jak ocenił dzisiaj jest potrzebna jego odnowa. "Nie ma nowych zadań samorządowych bez nowych środków na te zadania. Szczególnie w tym czasie wielkich problemów, wielkich turbulencji światowych nie możemy pozostawić samorządów bez wsparcia" - mówił podczas konferencji.

W rozmowie z PAP Raś dodał, że Ruch Odnowy Samorządu Małopolskiego stawia sobie za zadanie zwiększenie roli samorządu, a "zwiększeniem roli samorządu jest ustabilizowanie finansów".

"Mieliśmy w ostatnich latach przykłady, że były zmiany podatkowe, które godziły nieco w interes samorządów. Widać, jeśli chodzi o opał i problemy z dystrybucją surowców w Polsce w tak kryzysowym czasie, że samorząd jest wykorzystywany. A nie chcemy, żeby był wykorzystywany instrumentalnie, tylko żeby to było partnerskie" - ocenił. "W tej deklaracji mamy zapisane, że chcemy stworzyć również mechanizm finansowy z VAT-u, czyli udział w podatku VAT dla samorządów – to jest takie można powiedzieć novum" - zaznaczył poseł.

Do ruchu włączył się także m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar i Ryszard Śmiałek, prezes Fundacji na Rzecz Socjalnej Demokracji.

"Inicjatywa nasza jest inicjatywą apolityczną, jest zwróceniem uwagi na to, jak funkcjonują samorządy" - powiedział Ryszard Śmiałek. Jak dodał, samorządy dziś borykają się z "problemami finansowania szpitali powiatowych, nierównomiernych przekazywaniem środków finansowych, sprawą zrzucania odpowiedzialności na samorządy przy dystrybucji węgla". (PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ par/