statystyki

Mieszkańcy nie płacą za śmieci? Gmina i tak nie może pytać, gdzie pracują

autor: Piotr Pieńkosz11.03.2015, 18:30
GIODO proponuje zmianę ustawy śmieciowej.

GIODO proponuje zmianę ustawy śmieciowej.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ułatwianie prowadzenia egzekucji opłat za odpady od grupy nierzetelnych mieszkańców ma swoje granice. Nie można bowiem od wszystkich zbierać informacji o ich miejscu zatrudnienia.

Po naszych lutowych publikacjach generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) punktuje ostatnią nowelizację ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.). Zarzuca jej naruszenie podstawowej reguły ochrony danych osobowych – zasady adekwatności. W oficjalnym wystąpieniu do ministra środowiska domaga się zmiany ustawy.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy śmieciowej z listopada zeszłego roku zmieniła zasady ustalania wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które składają właściciele nieruchomości. Do tej pory rada gminy ustalając wzór dokumentu, mogła w nim pytać o wszystkie te dane, które są niezbędne do ustalenia wysokości podatku śmieciowego. Tak ogólne sformułowanie rodziło jednak wątpliwości interpretacyjne. Postanowiono więc poprawić art. 6m ustawy. Tyle tylko, że ustanowiony katalog danych jest bardzo szeroki. Gmina może więc pytać nie tylko o imię i nazwisko właściciela nieruchomości oraz adres jej położenia, lecz także o numer telefonu, adres e-mailowy oraz inne informacje niezbędne do wystawienia tytułu wykonawczego w razie braku terminowego regulowania opłaty. Ten ostatni punkt pozwala umieścić w deklaracji pytanie o miejsce zatrudnienia właściciela nieruchomości.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane