21, a nie jak pierwotnie planowano 18, wyniesie maksymalna liczba dyspozytorni medycznych. Takie zmiany wprowadzić ma nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
21, a nie jak pierwotnie planowano 18, wyniesie maksymalna liczba dyspozytorni medycznych. Takie zmiany wprowadzić ma nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Obowiązująca ustawa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1720 ze zm.) przewiduje, że liczba dyspozytorni będzie stopniowo maleć i zamiast obecnie funkcjonujących 39 (z 221 stanowiskami) docelowo w 2028 r. miało ich działać 18 – po jednej na województwo, poza Mazowszem i Śląskiem, gdzie ze względu na liczbę mieszkańców miały być po dwie. To ma się jednak zmienić. W myśl projektowanej ustawy w województwach liczących powyżej 3 mln mieszkańców wojewoda będzie mógł utworzyć dodatkową dyspozytornię, natomiast w województwach powyżej 5 mln mieszkańców (czyli na Mazowszu) – łącznie trzy. Tym samym maksymalna liczba dyspozytorni w kraju wyniesie 21.
Autorzy projektu tłumaczą tę propozycję doświadczeniami z koncentracji dyspozytorni oraz trudnościami, na jakie napotkali wojewodowie przy zapewnieniu ich funkcjonowania (zwłaszcza zagwarantowania pełnej obsady) w okresie pandemii oraz napływu uchodźców z Ukrainy. – Utworzenie trzeciej dyspozytorni w województwie mazowieckim jest uzasadnione także dużą liczbą ludności napływowej, na stałe niezameldowanej w tym miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli też w bardziej zrównoważony sposób zabezpieczyć płynność obsługi zgłoszeń w ramach zastępowalności dyspozytorni – wskazują projektodawcy. Obowiązuje bowiem zasada, że połączenia zbyt długo oczekujące są przekierowywane do sąsiedniej dyspozytorni (może się zatem zdarzyć, że wzywając karetkę w okolice Łodzi, połączymy się z dyspozytorem z Mazowsza).
Projekt uwzględnia też specjalny rodzaj dyspozytorni medycznej – CO LPR. Pracodawcą dla zatrudnionych tam dyspozytorów nie będzie wojewoda – jak w przypadku pozostałych – lecz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dyspozytorom medycznym przypadną zadania polegające na dysponowaniu lotniczymi zespołami, natomiast dyspozytorzy lotniczy mają zajmować się koordynacją i zapewnieniem realizacji zadań przez te zespoły.
Projektowana ustawa ma również wprowadzić m.in. minimalną liczbę zespołów specjalistycznych (czyli tych z lekarzami), a także zespoły motocyklowe.©℗
Etap legislacyjny
Projekt ustawy w konsultacjach
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama