Długi mieszkańców i przedsiębiorców wobec gmin wynoszą już 12,4 mld zł, wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD). Z badania KRD wynika, że większość mieszkańców popiera skuteczne działania windykacyjne.

69,4% ankietowanych przez KRD jest zdania, że władze gminy powinny podejmować skuteczne działania mające na celu odzyskanie zaległych opłat od gminnych dłużników. Przeciwnego zdania jest tylko 4,2% badanych, a co czwarty ankietowany nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, wynika z badania "Polacy wobec dłużników gminnych" sporządzonego przez KRD pod patronatem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

"Wspólnota lokalna to również wspólna troska o stan finansów gminy warunkujący np. późniejsze koszty usług komunalnych czy możliwości inwestycji. Wysiłek włożony w profesjonalne monitorowanie oraz egzekwowanie zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych, szybkie i z wykorzystaniem zróżnicowanych narzędzi prawnych i technicznych pomaga w kreowaniu sprawiedliwego środowiska lokalnego rozwoju, w którym partycypują wszyscy mieszkańcy i przedsiębiorcy" - powiedział wiceprezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Marcin Smala, cytowany w komunikacie.

Większość osób biorących udział w badaniu (77,7%) uważa, że w niektórych sytuacjach władze gminy powinny odstąpić od egzekwowania zaległych opłat od mieszkańców. Przeciwnego zdania jest 22,3%. Badani wykazali natomiast znacznie mniejszą wyrozumiałość wobec zadłużonych przedsiębiorców - 58,3% ankietowanych zadeklarowało, że istnieją sytuacje, w których zasadne jest zrezygnowanie z prób odzyskania od nich niezapłaconych środków, ale już blisko 1/3 badanych uważa inaczej, podano w raporcie.

Najczęściej wskazywanym powodem ulgi dla mieszkańców jest poważna choroba członka rodziny skutkująca brakiem środków finansowych na zapłatę rachunków (79,4%). Dla ponad połowy badanych z tej grupy wystarczającym powodem do umorzenia zaległych opłat jest także utrata pracy przez jedynego żywiciela rodziny (56,2%).

(ISBnews)