Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na 2023 r. Zawarte w nim rozwiązania mają być kontynuacją tych realizowanych w tym roku.

Obowiązek opracowania takiego programu wynika z art. 10 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1249). Jest on przyjmowany w formie uchwały Rady Ministrów, która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. W poprzednich latach program miał charakter wieloletni, ale od 2021 r. ma roczną perspektywę czasową, co jest uzasadniane trwającymi pracami nad nowelizacją ustawy.
Działania przewidziane w programie na 2023 r. mają być analogiczne do tych w tegorocznym dokumencie. Będą się one skupiać wokół pięciu celów. Pierwszym z nich będzie rozwój działań profilaktycznych, m.in. prowadzenie ogólnopolskich i lokalnych kampanii społecznych. Drugim celem będzie rozbudowa infrastruktury pomocowej dla osób doznających przemocy, w tym zwiększenie finansowania specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie (ich prowadzenie jest zadaniem zleconym powiatom). Przyszłoroczny program ma też zakładać dalsze finansowanie samorządów w zakresie realizacji programów korekcyjno-edukacyjnych i psychologiczno-terapeutycznych dla sprawców domowej agresji. Czwartym jego celem będzie wzmacnianie samorządów wojewódzkich w działaniach na rzecz podnoszenia kwalifikacji i zwiększania kompetencji przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W praktyce będzie polegać na dofinansowaniu prowadzonych przez nie szkoleń dla pracowników np. jednostek pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości. Ostatni cel programu zakłada funkcjonowanie bezpłatnej całodobowej infolinii dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
W uchwale dotyczącej programu zostanie też określona kwota, która zostanie przeznaczona na jego wdrożenie. W tegorocznej, kończącej się w grudniu, edycji to 24 mln zł. ©℗