Ustawa zmieniająca namieszała mocno w kwestii uchwał, jakie muszą bądź powinny podjąć lub zmienić rady gmin. Wymieniamy najważniejsze. Część z nich jest fakultatywna, co zaznaczyliśmy, część naszym zdaniem powinna obowiązywać od 1 lutego (co w praktyce jest już niemożliwe). Te ostatnie zaznaczamy boldem. Część uchwał powinna zostać wydana jako akty prawa miejscowego, co przy nich zaznaczamy. Część ma 18-miesięczne vacatio legis wynikające z art. 11 ustawy zmieniającej. Te zaznaczamy gwiazdką. A oto poszczególne regulacje.
Ustawa zmieniająca namieszała mocno w kwestii uchwał, jakie muszą bądź powinny podjąć lub zmienić rady gmin. Wymieniamy najważniejsze. Część z nich jest fakultatywna, co zaznaczyliśmy, część naszym zdaniem powinna obowiązywać od 1 lutego (co w praktyce jest już niemożliwe). Te ostatnie zaznaczamy boldem. Część uchwał powinna zostać wydana jako akty prawa miejscowego, co przy nich zaznaczamy. Część ma 18-miesięczne vacatio legis wynikające z art. 11 ustawy zmieniającej. Te zaznaczamy gwiazdką. A oto poszczególne regulacje.
Powinna zostać przyjęta zupełnie nowa uchwała na podstawie artykułu:
w 6j ust. 3b – uchwała rady gminy w sprawie ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku.
Powinny zostać zmienione uchwały, które wynikają z artykułów:
w 4 ust. 1 – uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy*.
w 6 ust. 2 – uchwała rady gminy w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za odbieranie odpadów komunalnych, opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych.
w 6c ust. 2 – (fakultatywna) uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
w 6j ust. 5 – (fakultatywna) uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości.
w 6k ust. 1 – uchwała rady gminy w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki za pojemnik o określonej pojemności.
w 6k ust. 4 – uchwała rady gminy w sprawie zwolnienia w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
w 6l ust. 1 – uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w tym wskazanie, czy opłatę uiszcza się z dołu, czy z góry)*.
w 6l ust. 2 – (fakultatywna) – uchwała rady gminy w sprawie poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
w 6n ust. 1 – uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi*.
w 6r ust. 3 – uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności częstotliwości odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i sposobu świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych*.
w 6r ust. 4 – (fakultatywna) uchwała rady gminy (akt prawa miejscowego) w sprawie rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, sposób ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi*.
Uwaga! To, czy niektóre uchwały powinny obowiązywać od 1 lutego, czy nie jest to konieczne, dzieli prawników, ekspertów, a nawet urzędników resortu środowiska, który wydał dwa odmienne wyjaśnienia w tej sprawie. Chodzi zwłaszcza o kluczową uchwałę z art. 6k ust. 1 oraz uchwałę z art. 6 k ust. 4 tej ustawy. W wyjaśnieniu dopuszczającym dalsze obowiązywanie uchwały resort napisał: „(...) po dodatkowej analizie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sam art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie uległ zmianie, oraz np. stanowisko Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 28 stycznia br., można w opinii Ministerstwa Środowiska – w przypadku gdy treść dotychczasowej uchwały nie jest sprzeczna ze znowelizowaną ustawą – przychylić się do poglądu, że uchwała taka nadal pozostaje w mocy do czasu uchwalenia i wejścia w życie nowej uchwały (...)”. Jednak zastrzegł „niewiążący charakter powyższej opinii” i podkreślił, że wiążące interpretacje będą „dokonywane dopiero w rozstrzygnięciach organów orzekających dotyczących konkretnych uchwał. W chwili obecnej brak jest orzecznictwa, które mogłoby stanowić punkt odniesienia”.
W takiej sytuacji radzimy jednak jak najszybsze podjęcie spornych uchwał, zwłaszcza tej z art. 6k ust. 1. Mogą się bowiem znaleźć podmioty, które ze względu na nieobowiązywanie uchwały nie będą chciały wnosić opłat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama