Ministerstwo Środowiska zmienia zdanie co do uchwał w sprawie maksymalnych stawek za odbiór odpadów. Nie trzeba ich podejmować, jeśli obecne akty spełniają nowe kryteria.

Chaos, o czym pisaliśmy w wydaniu weekendowym, spowodowała nowelizacja z 28 listopada 2014 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. poz. 87), która wczoraj weszła w życie. Wprowadziła maksymalne stawki opłat za śmieci. Przykładowo w przypadku tych, które są segregowane, gmina nie może pobrać więcej niż 25,98 zł za jednego mieszkańca.
Początkowo MŚ wydało komunikat, że gminy muszą pilnie zmienić uchwały dotyczące opłat. Niektóre rady zaczęły w pośpiechu to robić, ponieważ – jak wynikało z pisma resortu – dotychczasowe miały stać się nieważne. W efekcie gminy nie mogłyby na ich podstawie pobierać opłat za odpady.
– Polska się podzieliła. Niektóre samorządy pilnie podejmowały nowe uchwały, inne postanowiły się z nimi wstrzymać – mówi Wojciech Lachiewicz z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.
Pojawiły się jednak wątpliwości, czy wydana przez resort interpretacja przepisów jest prawidłowa. – Poprosiliśmy o opinie prawne w tej sprawie – przyznaje Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.
Jedną z nich przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. – Wynika z niej, że uchwał w sprawie stawek za śmieci zmieniać nie trzeba. Istnieje taka konieczność tylko wtedy, jeśli kłócą się one z tym, co wynika z nowelizacji (np. opłaty są zbyt wysokie – red.) – mówi Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji.
Do tego wniosku przychyliło się MŚ. W piątek późnym popołudniem na swojej stronie opublikowało nowy komunikat.
„Po dodatkowej analizie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sam art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie uległ zmianie (a na jego podstawie są one uchwalane – red.), można w opinii Ministerstwa Środowiska – w przypadku gdy treść dotychczasowej uchwały nie jest sprzeczna ze znowelizowaną ustawą – przychylić się do poglądu, że pozostaje ona w mocy do czasu uchwalenia i wejścia w życie nowej”.
W pozostałych przypadkach Ministerstwo Środowiska rekomenduje gminom podjęcie uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w najkrótszym możliwym terminie. Zwraca jednak uwagę na niewiążący charakter powyższej opinii. Podkreśla, że wiążące interpretacje będą dokonywane dopiero w rozstrzygnięciach organów orzekających w sprawach konkretnych uchwał. „W chwili obecnej brak jest orzecznictwa, które mogłoby stanowić punkt odniesienia” – zaznacza MŚ w komunikacie.