Maseczki w aptekach i przychodniach, nocna i świąteczna opieka zdrowotna jako zabezpieczenie na wypadek wyłączenia całej placówki POZ i e-zlecenia dalej elektronicznie – to główne założenia przepisów, które wczoraj weszły w życie.

Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 maja 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 1144), które przedłuża do 31 sierpnia wiele rozwiązań wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.
Co zatem zostaje z nami do końca wakacji?
Do aptek i placówek leczniczych w dalszym ciągu wejdziemy wyłącznie w maseczce. Pozostaje zawieszone przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy polsko-białoruskiej.
Pozostawia się też przepis, zgodnie z którym placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mogą udzielać świadczeń nie tylko od godz. 18 do 8 oraz w soboty i święta, lecz także w godzinach właściwych podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej na danym obszarze.
– Przepis ten miał umożliwić przejęcie zadań POZ przez nocną i świąteczną pomoc medyczną w przypadkach, w których np. na skutek kwarantanny doszłoby do czasowego zamknięcia całej przychodni – tłumaczy Tomasz Zieliński, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. Dodaje, że co prawda nie ma już przymusowych izolacji, ale warto się jej poddać w przypadku zachorowania na COVID-19.
Rozporządzenie przedłuża też ważność e-zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy, który to temat rozgrzał ostatnio opinię publiczną. Przypomnijmy, że zgodnie z komunikatem NFZ z 25 maja realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece miała znowu odbywać się na podstawie przedstawionego oryginału zlecenia.
Koniec papierowych zleceń?
Resort zdrowia w przesłanym DGP stanowisku uspokaja, że powrotu do papierowych zleceń raczej nie będzie. „Ministerstwo Zdrowia postanowiło przedłużyć o kolejne trzy miesiące obowiązywanie pewnych rozwiązań technicznych ułatwiających realizację wybranych świadczeń. Po tym okresie MZ ponownie przystąpi do analizy potrzeby dalszego przedłużenia obowiązywania tych regulacji” – czytamy w dokumencie.
Ministerstwo powołuje się w nim na nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (znajduje się na etapie prac w rządzie), która m.in. ma wprowadzić e-zlecenia na stałe. Można więc wnioskować, że przedłużenie obowiązywania rozporządzenia w tym zakresie zejdzie się w czasie z wejściem w życie nowelizacji.
Z informacji istotnych dla pacjentów – nadal będzie można dokonać wyboru placówki POZ zgodnie ze wzorem z 13 marca 2020 r. (w tym elektronicznie).
Lekarze z kolei wciąż nie będą musieli przekazywać formularzy dotyczących zgłoszenia podejrzenia lub rozpoznania COVID-19, jeśli zlecą wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i przekażą jego wynik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zlecenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wykonania badania laboratoryjnego polegającego na wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 będzie uznawane za spełniające standardy jakości.
Etap legislacyjny
Weszło w życie 31 maja