W marcu tego roku Portal Samorządowy sprawdził, jak długie trasy mają do dyspozycji cykliści w polskich miastach oraz w których z nich infrastruktura rowerowa jest najlepiej rozwinięta. Ciechanów ma już 54 km ścieżek rowerowych. To najwięcej ze wszystkich polskich miast do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju.
foto: materiały prasowe
- Skala przedsięwzięcia jest okazała, ale nigdy celem naszego miasta nie było bicie rekordów czy konkurowanie z większymi ośrodkami w długości tras rowerowych. To efekt wieloletniej konsekwencji. Patrzymy na miasto jak na dynamiczną, funkcjonalną całość, której tkanka powinna rozwijać się w sposób przemyślany i zasadny - zaznacza Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Reklama
Jak zapowiada prezydent Kosiński, tempo zmian będzie utrzymane. W tym roku ruszy budowa następnej nitki dla rowerzystów, powstaną też dokumentacje dla kolejnych ścieżek, które będą łączyły się w wygodną sieć komunikacji.

Rowery biją rekordy popularności

Reklama
Pandemia wypłoszyła pasażerów z miejskich autobusów (choć niesłusznie), za to napędziła chętnych do korzystania z miejskich rowerów. Widać to w Ciechanowie, gdzie w ubiegłym sezonie Ciechanowskiego Roweru Miejskiego padł rekord popularności jednośladów - wypożyczono je ponad 30 tys. razy. To prawie o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Rowery miejskie można zobaczyć w wielu miejscach miasta. Większość nie stoi w stojakach. Są w trasie.
Pajęczyna ścieżek rowerowych pokrywających miasto stale rośnie, łącząc kolejne dzielnice. Rowerem miejskim można podróżować między stacjami na terenie Ciechanowa, dojechać do szkoły czy pracy, ale też na miejskie kąpielisko. Turystów kusi możliwość przejażdżki do oddalonej o kilka kilometrów Opinogóry, gdzie mieści się zabytkowy XIX-wieczny park i jedyne muzeum romantyzmu w Polsce. Tam miasto, poza swoimi administracyjnymi terenami, zamontowało dziesiątą już stację Ciechanowskiego Roweru Miejskiego.

Z parku do parku w otoczeniu zieleni

Miasto stawia też na czyste powietrze i zagospodarowanie działek zielenią. W ubiegłym roku teren, gdzie nielegalnie podrzucano odpady, zmieniono na trzyhektarowy park. Przy ul. Augustiańskiej posadzono prawie 500 drzew. Część z nich stanowi wyjątkową kolekcję dendrologiczną. Uzupełniło je 76 drzew zasadzonych przez ojców dla ich nowo narodzonych dzieci. Wyposażony w alejki i oświetlenie park jest przedłużeniem ciągu zieleni, którą wzdłuż rzeki Łydyni tworzą park Jarosława Dąbrowskiego i park Marii Konopnickiej. Dwa lata wcześniej mieszkańcom oddano do użytku park miejski Jeziorko. Także on został wybudowany od podstaw. Rośnie w nim ponad 35 tys. roślin.
Zielony kierunek rozwoju miasta wspierają ciechanowianie. W głosowaniach w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego chętnie proponują i wybierają projekty, które umożliwiają sadzenie drzew czy rozwój rekreacyjnego terenu przy zbiorniku wodnym na Krubinie. Ekologiczne inwestycje miasta wpiera też samorząd Mazowsza, który regularnie dofinansowuje ich realizację.

Nieoczywiste, a funkcjonalne

Turystów na dworcu wita „Zielona poczekalnia”. Rośliny zasadzono w tym roku, ale już powoli zyskują na okazałości. Na dotychczas niezagospodarowanym obszarze przylegającym do linii kolejowej ratusz utworzył atrakcyjny teren pełen nasadzeń z wieloletnich roślin kwitnących, miododajnych i drzew. Ich układ i ustawienie ławek nawiązują formą do wagonu kolejowego.
W planach miasta jest realizacja kolejnych przedsięwzięć, które jeszcze bardziej urozmaicą Ciechanów. W Miejskim Parku Ojców powstanie ekologiczny, owocowo-ziołowy Ogród Społeczny. Będzie dostępną dla wszystkich przestrzenią do spotkań i edukacji. Nasadzenia ziół, krzewów owocowych i warzyw wzbogaci kolekcja prawie 200 starych odmian jabłoni.
W bezpośrednim sąsiedztwie nowego terenu zielonego miasto planuje odnowienie targowiska. Powstanie tam budynek handlowo-usługowy o powierzchni ok. 1800 mkw. z zielonym dachem, częściowo zadaszony otwarty plac targowy, kompleks zasili energia słoneczna, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu.

Minerały z kranu

Samorząd Ciechanowa postanowił zrezygnować z kupowania wody w plastikowych opakowaniach i zachęca do picia wody z kranu. Uczniowie w szkołach dostają bezpłatne bidony.
- Zainstalowaliśmy w mieście jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce przy użyciu promieni UV. Wyposażyliśmy szkoły w poidełka, które zapewniają uczniom dostęp do świeżej i czystej wody, ale zliczają też niewykorzystane plastikowe butelki. Ma to wymiar edukacyjny - zachęcamy uczniów od najmłodszych lat do dobrych nawyków i wspólnej odpowiedzialności za środowisko - mówi prezydent Krzysztof Kosiński.
Partner
foto: materiały prasowe