Dwa lata będzie wynosił maksymalny okres uczestnictwa w zajęciach w centrum integracji społecznej (CIS). Teraz może on wynosić nie więcej niż półtora roku. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw, którą Senat przyjął bez żadnych poprawek.
Dwa lata będzie wynosił maksymalny okres uczestnictwa w zajęciach w centrum integracji społecznej (CIS). Teraz może on wynosić nie więcej niż półtora roku. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw, którą Senat przyjął bez żadnych poprawek.
CIS oraz kluby integracji społecznej to placówki tworzone m.in. przez samorządy oraz organizacje pozarządowe, które pomagają w nabywaniu nowych kompetencji i kwalifikacji oraz w podjęciu zatrudnienia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Nowe przepisy mają je zachęcać do korzystania ze wsparcia centrów, a do tych najważniejszych należy podwyżka świadczenia integracyjnego, które przysługuje w okresie udziału w zajęciach - z 100 proc. do 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Co istotne, taka kwota świadczenia będzie obowiązywać również w okresie próbnym uczestnictwa w CIS (teraz jest to 50 proc. zasiłku). Jednocześnie z 50 proc. do 100 proc. wysokości świadczenia integracyjnego ma wzrosnąć premia motywacyjna przyznawana przez kierownika centrum osobie, która jest aktywna i robi postępy w procesie reintegracji społecznej i zawodowej.
Poza tym, z uwagi na fakt, że przygotowanie do powrotu na rynek pracy w przypadku niektórych osób wymaga więcej czasu, zdecydowano się na wydłużenie z 18 do 24 miesięcy okresu maksymalnego uczestnictwa w zajęciach w CIS. Z tym też wiąże się zmiana zwiększająca z 6 do 12 liczbę dni wolnych od zajęć, z których może skorzystać uczestnik zajęć bez konsekwencji w postaci pomniejszenia świadczenia integracyjnego oraz dni absencji z powodu choroby (z 14 do 21 dni).
Kolejna istotna zmiana uelastycznia czas udziału w zajęciach w centrum. Teraz przepisy mówią, że dzienny pobyt w CIS nie może być krótszy niż sześć godzin. Natomiast ustawa z 13 stycznia br. wskazuje, że czas tygodniowego uczestnictwa w zajęciach nie może być krótszy niż 30 godzin oraz nie dłuższy niż 40 godzin.
W ustawie są też przepisy, które mają ułatwić funkcjonowanie centrom. Należy do nich przyznanie kierownikowi CIS prawa do tego, aby po pomyślnym zakończeniu okresu próbnego to on, a nie kierownik ośrodka pomocy społecznej, kwalifikował osobę do dalszego uczestnictwa w zajęciach. Poza tym nowe przepisy wskazują, że usługi dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym mogą być realizowane w innym miejscu niż to, gdzie działa centrum. Dodatkowo minister rodziny i polityki społecznej będzie mógł ustanowić resortowy program, wspierający finansowo rozwój centrów i klubów.
Ponadto w omawianej ustawie znowelizowane zostały przepisy ustawy z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1842 ze zm.). Chodzi o wprowadzenie mechanizmu weryfikacji wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do tego świadczenia. Modyfikacja przepisów zakłada, że próg będzie zmieniany z dniem 1 marca każdego roku o wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama