Wójt naszej gminy postanowił przyznać nagrodę swojemu zastępcy, który pod jego nieobecność wykonywał jego obowiązki. Czy decyzja wójta wymaga uzasadnienia? Czy treść takiego uzasadnienia musi zostać upubliczniona?
dr Jakub Szmit, Uniwersytet Gdański, ekspert z zakresu prawa pracy w administracji publicznej
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. 2019 r. poz. 1282) zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie powołania. Taka regulacja wywołuje wielorakie skutki, ale w tym miejscu uwaga skupi się na jej podstawowej konsekwencji, a mianowicie fakcie, że osoby te są pracownikami. Oznacza to, że ich status prawny regulują przepisy prawa pracy – w szczególności sama ustawa o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) oraz kodeks pracy (dalej: k.p.), a także inne akty (w tym np. tzw. rozporządzenie płacowe Rady Ministrów). Tym samym do zastępcy wójta w pełni znajduje zastosowanie zasada odpłatności pracy (art. 22 par. 1 k.p.), a także problematyka nabywania prawa do innych świadczeń związanych z pracą, które nie mają charakteru wynagrodzenia za pracę (np. diet z tytułu podróży służbowej czy też kilometrówki). W tej kategorii mieszczą się również nagrody, w tym pieniężne.
Nie mylić z premią regulaminową
Pozostało
82%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama