Gminy będą mogły otrzymać dofinansowanie na remont lub zakup wyposażenia dla rodzinnego domu pomocy oraz kosztów pobytu podopiecznych tych placówek.
Gminy będą mogły otrzymać dofinansowanie na remont lub zakup wyposażenia dla rodzinnego domu pomocy oraz kosztów pobytu podopiecznych tych placówek.
Możliwość uzyskania pieniędzy na te cele przewiduje nowy program, który Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje uruchomić od 2022 r.
Rodzinne domy to placówki dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie mogą już mieć zapewnianych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, ale ich stan zdrowia nie wymaga jeszcze umieszczenia w domu pomocy społecznej (DPS). W jednym domu może mieszkać od trzech do ośmiu osób i może on być prowadzony przez osobę fizyczną lub organizację pozarządową na podstawie umowy zawartej z gminą. Problem w tym, że takich rodzinnych domów jest bardzo mało.
– Obecnie mamy 47 rodzinnych placówek w 12 województwach, które oferują miejsca dla ok. 360 osób. 35 domów jest prowadzonych przez osoby fizyczne, a 12 przez organizacje pożytku publicznego – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podczas wczorajszej konferencji prasowej.
Dlatego właśnie resort postanowił wdrożyć nowy program zawierający zachęty dla gmin na rzecz tworzenia rodzinnych placówek. Jak wyjaśnił Stanisław Szwed, będzie się on składał z dwóch modułów. Pierwszy zakłada dofinansowanie do kosztów pobytu, jakie ponoszą gminy w stosunku do skierowanych tam osób. Co do zasady odpłatność jest ustalana w umowie zawieranej przez samorząd oraz podmiot prowadzący placówkę na podstawie miesięcznych wydatków na utrzymanie mieszkańca. Jednocześnie przy jej ponoszeniu mają zastosowanie te same przepisy, które regulują kolejność płacenia za pobyt w DPS, co oznacza, że wnosi ją mieszkaniec, jego rodzina oraz gmina. Wysokość tego dofinansowania ma wynosić do 30 proc. kosztów ponoszonych przez samorząd w przypadku osób, które trafiły do rodzinnych domów pomocy przed 2022 r., oraz do 50 proc. w odniesieniu do osób nowo kierowanych na mocy decyzji wydanej w przyszłym roku.
Natomiast drugi moduł programu to dofinansowanie do kosztów remontu lub zakupu wyposażenia, aby dostosować budynek do uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy. Tutaj dotacja będzie mogła sięgać maksymalnie 80 proc. kosztów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama