Maciej Chorowski, prezes funduszu, podkreśla, że katalog kosztów kwalifikowanych w ramach programu „Klimatyczne uzdrowiska” ma być na tyle szeroki, by to samorządy decydowały o najlepszym sposobie wydania pieniędzy. Uzdrowiska będą mogły je wykorzystać między innymi na to, by definitywnie uporać się z problemem smogu.
W co piątym z 2300 gospodarstw domowych w Szczawnie-Zdroju (woj. dolnośląskie) wciąż używane są kopciuchy, czyli źródła ogrzewania emitujące do powietrza szkodliwe cząstki. Nie jest to odosobniony problem w gminach uzdrowiskowych. Pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania są co prawda dostępne w ramach programu „Czyste powietrze”, ale jak zaznaczał prezes NFOŚiGW, proces ten przebiega powoli, bo gospodarstwa domowe potrzebują dodatkowego wsparcia i dodatkowej zachęty.
– Program „Klimatyczne uzdrowiska” ma pomóc zlikwidować ten najbardziej uciążliwy problem w gminach uzdrowiskowych. Pozostawienie nawet jednego czy dwóch kopciuchów sprawi, że kuracjusze nie będą mieli poczucia, że przebywają w uzdrowisku – dodał Maciej Chorowski.
Michał Kurtyka, minister klimatu, przestrzegał jednak włodarzy przed tworzeniem programów konkurencyjnych dla „Czystego powietrza”. Jego zdaniem dodatkowe środki lepiej potraktować jako bonus do rządowego programu. – Taki mechanizm testujemy w Pszczynie, najbardziej zanieczyszczonej gminie. Pieniądze samorządu są dodawane komplementarnie do programu „Czyste powietrze” – tłumaczył.
Program „Klimatyczne uzdrowiska” zostanie uruchomiony w czerwcu. Umowy z gminami uzdrowiskowymi i miejscowościami mającymi status obszaru ochrony uzdrowiskowej NFOŚiGW chce podpisać do końca tego roku. 200 mln zł będzie przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej, a 50 mln zł na działania adaptacyjne do zmian klimatu. Oprócz inwestycji związanych z ochroną powietrza i poprawą efektywności energetycznej dofinansowanie dostaną także inwestycje w budowę ujęć wody. Nabór potrwa do 2024 r. lub do wyczerpania środków. ©℗