Od dziś Microsoft przestaje wspierać system operacyjny Windows XP. To oznacza brak wsparcia technicznego oraz aktualizacji, które poprawiały bezpieczeństwo w razie wykrycia luk w systemie. Dlatego urzędy samorządowe staną się łatwiejszym celem dla hakerów, przynajmniej do czasu przesiadki na nowsze systemy. A to prędko nie nastąpi. Jak wynika z sondy DGP w 12 największych miastach, wysłużony system XP wciąż jest tam używany.
W Lublinie system ten jest zainstalowany na 60 proc. komputerów, w Gdańsku – 66 proc., w Białymstoku – 40 proc., w Warszawie – 30 proc., w Opolu – 54 proc., a w Gorzowie Wielkopolskim – 70 proc.
Komputery ze starym Windowsem wykorzystywane są w codziennej pracy urzędów, np. do pracy w pakietach biurowych czy korzystania z elektronicznego obiegu dokumentów. Wprawni hakerzy mogą od dziś próbować uzyskać dostęp do wrażliwych danych i sabotować pracę urzędów.
Pozostało
81%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama