Trzy pierwsze powiaty już w najbliższych dniach podejmą uchwały o skierowaniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko janosikowemu. Złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego zadeklarowało dotychczas dziesięć powiatów.

- Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące podziału „janosikowego” powodują m.in., że pieniądze trafiają niekoniecznie do najbiedniejszych powiatów, ale do tych, które mają największe wydatki na konkretne działania - tłumaczy powody protestu Jan Grabiec, Starosta Legionowski i lider Koalicji Powiatów. - Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wymaga zmian, co pokazała także decyzja Trybunału Konstytucyjnego w stosunku do zapisów dotyczących województw.

We wtorek, 18 marca rady powiatów poznańskiego i warszawskiego – zachodniego rozpatrzą uchwały o skierowaniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie janosikowego.

Dwa dni później taką uchwałę ma podjąć rada powiatu piaseczyńskiego. Starostowie tych jednostek przedstawili już radom powiatów projekty uchwał w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego niektórych przepisów ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce oznacza to zapowiedź przyjęcia przez rady powiatów uchwał popierających protest przeciwko „janosikowemu”.

„Obowiązek dokonywania wpłat znacząco obniża możliwości inwestycyjne powiatu” - starostowie zgodnie uzasadniają wniesienie wniosków o przyjęcie anty-janosikowych uchwał.

Starosta Legionowski Jan Grabiec, nawiązując do wygranej samorządu województwa mazowieckiego przed Trybunałem Konstytucyjnym, dodaje: "Województwa oddają 95% nadwyżki operacyjnej, czyli różnicy pomiędzy wydatkami bieżącymi a dochodami, tymczasem powiaty nawet 98% dochodów podatkowych. W powiecie legionowskim z nadwyżki rocznie musimy oddać 8 mln, a jedynie 1,5-2 mln zł możemy przeznaczyć na rozwój powiatu. To kwota, która na realny rozwój nie wystarcza".

Złożenie skargi zadeklarowało 10 powiatów z Mazowsza, Dolnego Śląska i Wielkopolski: legionowski, warszawsko-zachodni, piaseczyński, otwocki, pruszkowski, wołomiński, grodziski, bełchatowski, poznański, polkowicki.