Kontrola wykazała, że gminy nie są w stanie pomóc większości rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji. Przyczyną jest brak mieszkań komunalnych. O ile w 2009 roku gminy miały ogółem 329 tysięcy lokali, to dwa lata później było ich mniej o 5 procent. To między innymi skutek wyprzedawania mieszkań, małej liczby nowych inwestycji oraz wyłączania budynków z eksploatacji ze względów technicznych.
NIK ustaliła też, że samorządy źle zarządzają nieruchomościami. We wszystkich skontrolowanych gminach prowadzono nieracjonalną politykę czynszową. Stawki ustalane były na zbyt niskim poziomie i pieniędzy nie wystarczało na utrzymanie lokali w dobrym stanie. Brakowało też pełnej ewidencji lokali, a część gmin nie miała wieloletnich programów gospodarowania posiadanymi mieszkaniami.
Izba zwraca uwagę, że w ostatnich dwóch latach wzrosła o jedną trzecią liczba wyroków sądowych, orzekających eksmisję z prawem do otrzymania lokalu socjalnego.
Gminy najczęściej nie mogły zapewnić lokali eksmitowanym. W konsekwencji rosły kwoty odszkodowań, co dodatkowo obciążało samorządowe budżety.
Komentarze(3)
Pokaż:
więc tutaj pojawia się wyjście:
gmina uzyskuje w drodze umowy mieszkanie od seniora, który decyduje się na dożywotni pobyt w wybranym domu opieki, w zamian miesięcznie dopłaca do opłaty za pobyt (przeciętna emerytura nie wystarcza).
Gmina jednorazowo uzyskałaby mieszkanie do zasiedlenia od razu, dopłaty byłyby miesięczne oraz jawi się możliwość kontroli stanu opieki nad swoim byłym mieszkańcem