statystyki

Czy w trakcie pracy zdalnej przysługuje dodatek [KSIĘGOWOŚĆ BUDŻETOWA]

autor: Adrian Michalski21.11.2020, 12:00
Wykonywanie pracy w formie zdalnej nie pozbawia pracowników dodatku, gdyż wywiad środowiskowy może być realizowany np. w formie rozmowy telefonicznej.

Wykonywanie pracy w formie zdalnej nie pozbawia pracowników dodatku, gdyż wywiad środowiskowy może być realizowany np. w formie rozmowy telefonicznej.źródło: ShutterStock

Pracownicy socjalni wykonują pracę zdalną. Za przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki przysługuje im wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. Pracownice działu finansowo-księgowego ośrodka pomocy społecznej mają wątpliwość, czy powinny naliczać dodatek, skoro pracownicy socjalni nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych w terenie.

Wykonywanie pracy w formie zdalnej nie pozbawia pracowników dodatku, gdyż wywiad środowiskowy może być realizowany np. w formie rozmowy telefonicznej. Zgodnie z art. 121 ust. 3a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: u.p.s.) pracownikowi socjalnemu, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. Dodatek przysługuje pracownikowi socjalnemu, który świadczy pracę w terenie i jest to jego podstawowy obowiązek.

Tymczasem w okresie pandemii koronawirusa pracownicy socjalni nie świadczą pracy w środowisku. Jednak nie wynika to z woli samych pracowników czy kierownictwa jednostki. Na mocy art. 15o specustawy o COVID-19 przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych w formie przewidzianej w u.p.s. (a więc w środowisku) zostało wyłączone przez ustawodawcę. W okresie epidemii wywiady mogą być realizowane na podstawie:

Pracownicy socjalni dalej zatem wykonują pracę socjalną, ale z uwagi na szczególne warunki stanu epidemii mogą się posługiwać innym formami niż wykonywanie obowiązków poza siedzibą pracodawcy. Nadal jednak nie zmienia się cel tej pracy w środowisku, tj. ustalenie sytuacji osobistej i rodzinnej oraz pomaganie osobom potrzebującym. Nie ma zatem podstaw do zawieszenia wypłaty dodatku, zwłaszcza że ustawodawca nic na ten temat nie mówi (choćby w przepisach przejściowych specustawy o COVID-19).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane