statystyki

Pandemia nie słabnie i oznacza coraz więcej zmian dla sfery budżetowej [KSIĘGOWOŚĆ BUDŻETOWA]

autor: Leszek Jaworski20.11.2020, 19:00
Wciąż trwa walka z pandemią koronawirusa. Druga fala zagrożenia rozkręca się coraz bardziej. Od końca października co rusz pojawia się nowa regulacja związana z epidemią.

Wciąż trwa walka z pandemią koronawirusa. Druga fala zagrożenia rozkręca się coraz bardziej. Od końca października co rusz pojawia się nowa regulacja związana z epidemią.źródło: ShutterStock

Wciąż trwa walka z pandemią koronawirusa. Druga fala zagrożenia rozkręca się coraz bardziej. Od końca października co rusz pojawia się nowa regulacja związana z epidemią. Warto te najważniejsze przepisy ‒ dotyczące sfery budżetowej ‒ omówić i uporządkować. Są one tak częste, że nie sposób, by je mógł przeanalizować tylko kierownik jednostki. Do tego mogą przyłączyć się wszystkie wydziały, w tym księgowość. Poniżej przedstawiamy ostatnie zmiany.

Omawiamy także te, które wynikają z ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Akt ten został już podpisany przez prezydenta. Czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Ale nastąpi to dopiero w grudniu. Dlaczego? Opóźnienie wynika z tego, że Sejm poparł poprawkę Senatu, według której dodatek covidowy przyznany zostanie wszystkim lekarzom, a nie tylko tym skierowanym do walki z pandemią, tak jak chciał rząd. Dzień po przyjęciu tych poprawek został złożony projekt nowelizacji, aby skorygować ten błąd (druk sejmowy nr 717). Wskazano, że zaakceptowanie poprawki Senatu kosztowałoby 40 mld zł rocznie i mogłoby doprowadzić do pogorszenia sytuacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowelizacja z 28 października czeka więc, aż ustawa korygująca przejdzie całą ścieżkę legislacyjną.

1. Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 1758; ost.zm. Dz.U. poz. 1972; dalej: r.u.o.n.z.). Obowiązuje od 7 listopada 2020 r.

Podróże służbowe

Jedna ze zmian wprowadzonych przez r.u.o.n.z. jest ważna ze względu na podróże służbowe. Do 29 listopada 2020 r. usługi hotelarskie (z zastrzeżeniem działania tzw. hoteli pracowniczych) są dostępne wyłącznie m.in. dla gości korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej, o której mowa w art. 77 5 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; dalej: k.p.). Ta w kontekście ograniczenia usług hotelarskich powinna być rozumiana jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się jego siedziba, lub poza stałym miejscem pracy. Przy czym w zakresie tego pojęcia mieści się również odbywanie przez pracownika wszelkiego rodzaju szkoleń. Weryfikację spełnienia tych warunków hotel przeprowadza na podstawie dokumentu wystawionego przez pracodawcę albo na podstawie pisemnego oświadczenia osoby, która chce skorzystać z jego usługi.

Kwarantanna bez decyzji


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane