Rząd wycofał się z finansowania projektu „Pod biało-czerwoną” ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W Monitorze Polskim pod nr 1046 opublikowano zmiany w uchwale Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Z uchwały w par. 2 ust. 1 zniknął pkt 4, który umożliwiał dotowanie zakupu i montażu masztów i flag z pieniędzy przeznaczonych na walkę z epidemią.
Nie oznacza to jednak, że kancelaria premiera rezygnuje z projektu, który KPRM i Ministerstwo Cyfryzacji przygotowały z okazji 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Gminy otrzymają pieniądze na stawienie patriotycznych masztów, ale będą one pochodziły z innego źródła – tak wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Serwis informacyjny OKO.press, który jako pierwszy poinformował, że budowę masztów w gminach rząd chce finansować ze środków przewidzianych na walkę z epidemią, podał, że listy z głosami poparcia dla inicjatywy zebrało 1181 gmin (stan na 10 listopada). Uzyskanie aprobaty mieszkańców jest konieczne do ubiegania się o pieniądze. Gminy do 20 tys. potrzebują 100 głosów, te liczące od 20 tys. do 100 tys. – 500 głosów, a mające powyżej 100 tys. mieszkańców – tysiąc głosów.
Do wczoraj jednostek, które przekroczyły wymagany próg głosów, było już 1501, co przy maksymalnym dofinansowaniu oznacza dla budżetu koszt ponad 7,5 mln zł. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy gmin: Stawiski (woj. podlaskie), Czaplinek (woj. zachodniopomorskie) i Kleszczewo (woj. wielkopolskie). Może się to zmienić, bo termin, do kiedy samorządy mogą zbierać podpisy, przesunięto z 11 listopada na 31 grudnia. Jeśli wszystkie z 2477 gmin uzupełnią listy, to przy maksymalnej dopłacie postawienie masztu z biało-czerwoną flagą będzie kosztować w skali kraju 12 mln 385 tys. zł.
Lista samorządów objętych programem zostanie ogłoszona 31 stycznia 2021 r. W uroczystości podniesienia flagi na maszt w trzech gminach, które zdobędą procentowo najwięcej głosów, ma wziąć udział szef rządu.