Taką zmianę przepisów przewiduje projekt nowelizacji dwóch ustaw: z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i RPP (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 849) oraz z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876). W przypadku tej ostatniej zakłada dodanie do jej treści art. 53b. Zgodnie z nowym przepisem DPS oraz prywatne placówki całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i w podeszłym wieku będą zobowiązane do udzielania pomocy swoim mieszkańcom w uzyskiwaniu i korzystaniu z opieki medycznej. Będzie ona polegać w szczególności na przekazywaniu informacji o zasadach dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz pośredniczeniu w kontakcie z placówką ochrony zdrowia. Chodzi też o wsparcie pensjonariuszy w gromadzeniu dokumentacji medycznej. Pracownicy powinni pomagać im też w uzyskiwaniu opieki medycznej w miejscu pobytu. Jednocześnie będą zobligowani do zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych w trakcie wykonywania wspomnianych czynności.
824tyle jest w Polsce domów pomocy społecznej
Uprawnienia określone w nowym przepisie będą zaliczane do praw pacjenta. Umożliwi to dodanie do ustawy o RPP nowego art. 8a. W efekcie rzecznik będzie mógł oceniać, czy są one prawidłowo realizowane. Ma zyskać możliwość prowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie dotyczącej mieszkańca DPS na podstawie złożonej przez niego skargi lub z własnej inicjatywy, a gdy okaże się, że jakieś nieprawidłowości miały miejsce, wyda zalecenia lub opinię. Dodatkowo projekt zakłada, że o stwierdzonych nieprawidłowościach rzecznik będzie zawiadamiał właściwego wojewodę. W zadaniach nałożonych na RPP uwzględniona będzie również współpraca z DPS-ami oraz prywatnymi placówkami w zakresie przestrzegania praw pacjenta.
Bartłomiej Chmielowiec, który obecnie pełni funkcję RPP, niemal od początku swojej kadencji zabiegał o to, aby zmienić przepisy, bo DPS, które należą do systemu pomocy społecznej, nie podlegały jego nadzorowi. Jak bowiem mówił, otrzymuje skargi od ich podopiecznych wskazujące, że ich prawa, jeśli chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych, nie są realizowane. Jednocześnie rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa i liczne przypadki zakażeń w słabo przygotowanych na to zagrożenie DPS-ach dobitnie pokazały, że powinny one być pod specjalną ochroną – również pod kątem przestrzegania praw ich pensjonariuszy jako pacjentów. W okresie pandemii rzecznik, jak sam deklaruje, monitoruje sytuację w tych placówkach we współpracy z wojewodami.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu ustawy