statystyki

Powiaty walczą o odsetki. Jednak resort finansów uważa, że im się nie należą

autor: Łukasz Zalewski30.09.2020, 11:30; Aktualizacja: 30.09.2020, 11:30
Chodzi o sytuacje, gdy powiat (czy szerzej jednostka samorządu) otrzymuje dotację celową na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Środki te wpływają na rachunek bankowy przed dokonaniem wydatku na sfinansowanie zadanie zleconego i przez pewien czas mogą generować odsetki.

Chodzi o sytuacje, gdy powiat (czy szerzej jednostka samorządu) otrzymuje dotację celową na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Środki te wpływają na rachunek bankowy przed dokonaniem wydatku na sfinansowanie zadanie zleconego i przez pewien czas mogą generować odsetki.źródło: ShutterStock

Odsetki od dotacji celowej na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej zgromadzone na koncie jednostki samorządu terytorialnego trzeba zwrócić – wyjaśniło ministerstwo w odpowiedzi na pytania DGP. Nie zgadzają się z tym Związek Powiatów Polskich i część ekspertów.

Chodzi o sytuacje, gdy powiat (czy szerzej jednostka samorządu) otrzymuje dotację celową na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Środki te wpływają na rachunek bankowy przed dokonaniem wydatku na sfinansowanie zadanie zleconego i przez pewien czas mogą generować odsetki. Spór sprowadza się do tego, czy stają się one dochodem własnym samorządu, czy też może powinny zostać zwrócone przekazującemu dotację. – O wydanie opinii w tej sprawie prosił nas jeden z powiatów członkowskich z województwa mazowieckiego. Po analizie stanu prawnego i zderzeniu jej z praktyką wojewody okazało się, że mamy dysonans – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

ZPP wskazuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 23; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1086; dalej: u.d.j.s.t.) źródłem dochodów własnych powiatu są odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych powiatu, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Z powyższego wynika – wskazuje związek – że odsetki od środków gromadzonych na rachunkach bankowych JST stanowią odrębne od dotacji celowej źródło dochodów powiatu. – Jednocześnie ani ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ani ustawa o finansach publicznych nie zawierają przepisu szczególnego, który w inny sposób nakazywałby traktować odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym, a pochodzących z dotacji celowej – czytamy w stanowisku ZPP.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane