Wiceminister rozwoju: Traktujemy samorządy po partnersku [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak28.07.2020, 08:40; Aktualizacja: 28.07.2020, 08:45
Robert Nowicki

Robert Nowickiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot.Anna Zorka Agencja Gazeta

Od wczoraj gminy mogą wnioskować o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. ‒ Chodzi o zagwarantowanie, że zostaną one wydane na inwestycje, w mądry sposób, na z góry określone cele ‒ mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju

Kiedy ruszą wypłaty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL)?

We wrześniu. Od wczoraj do 10 sierpnia samorządy mogą składać elektroniczne wnioski. Kwotę przypadającą poszczególnym gminom i powiatom, wynikającą z algorytmu, można sprawdzić na rządowej stronie internetowej. Do 17 sierpnia wnioski od wojewodów trafią do premiera ‒ tak, aby we wrześniu pieniądze wpłynęły na konta samorządów. Zależy nam na czasie, bo chodzi o dofinansowanie inwestycji, które są w planach lub w toku.

Rozumiem, że złożenie wniosku to tylko formalność, bo pieniądze są de facto już przyznane. W końcu w kampanii działacze PiS wręczali samorządowcom promesy.

Tak, wniosek to tylko potwierdzenie zapotrzebowania. Na tej podstawie możemy przelać środki, które nawet nie muszą być wydane w tym roku. Samorządy mają tu bardzo dużą elastyczność. Jedyne ograniczenie jest takie, że pieniądze muszą trafić bezpośrednio na inwestycje. Zwłaszcza na te, które ‒ z powodu epidemii ‒ stanęły pod znakiem zapytania.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane