statystyki

Gminy szybciej odzyskają swoje długi

autor: Leszek Jaworski22.07.2020, 09:54; Aktualizacja: 22.07.2020, 09:54
– Zmiany oceniam pozytywne, bo będą one miały wpływ na przyspieszenie postępowań, do czego z całą pewnością przyczyni się rozpatrywanie zarzutów przez wierzyciela, a nie organ egzekucyjny – mówi dr Karolina Rokicka-Murszewska, radca prawny, adiunkt w Zakładzie Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMK.

– Zmiany oceniam pozytywne, bo będą one miały wpływ na przyspieszenie postępowań, do czego z całą pewnością przyczyni się rozpatrywanie zarzutów przez wierzyciela, a nie organ egzekucyjny – mówi dr Karolina Rokicka-Murszewska, radca prawny, adiunkt w Zakładzie Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMK.źródło: ShutterStock

Za nieco ponad tydzień będą samodzielnie rozstrzygać zarzuty wnoszone przez zobowiązanych w egzekucji administracyjnej. Oznacza to więcej obowiązków, ale i szansę na poprawę sytuacji finansowej.

Reformę procedury przewiduje ustawa z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2070; dalej: nowelizacja). W założeniu ma ona uprościć tryb rozstrzygania zarzutów, który do tej pory powodował dublowanie postępowań, najpierw u wierzyciela (tj. w gminie), a później w organie egzekucyjnym, czyli najczęściej w urzędzie skarbowym. Według Ministerstwa Finansów skrócenie czasu trwania postępowania egzekucyjnego wpłynie na zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego o ok. 1,4 proc.

Przyspieszenie

– Zmiany oceniam pozytywne, bo będą one miały wpływ na przyspieszenie postępowań, do czego z całą pewnością przyczyni się rozpatrywanie zarzutów przez wierzyciela, a nie organ egzekucyjny – mówi dr Karolina Rokicka-Murszewska, radca prawny, adiunkt w Zakładzie Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMK. Przypomina, że na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów gmina co do zasady musiała wyrazić swoje stanowisko odnośnie do zarzutu, ale zobowiązany był nim inny podmiot (urząd skarbowy), co prowadziło do tego, że sprawy się nadmiernie przeciągały. Zdaniem prawniczki nowelizacja poprawi zarówno sytuację samorządu, jak i samego dłużnika, bo ograniczono katalog zarzutów do tych, o których faktycznie wierzyciel ma wiedzę i o których będzie decydował.

Wyłączenie fiskusa z procedury


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ach(2020-07-22 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Gminom wcale nie zależy na pieniądzach. Gmina Koszalin bojkotuje polską złotówkę. Nie ma tam możliwości zapłacenia gotówką - tylko pieniądz wirtualny albo przez bank. Kasy odmawiają przyjęcia PLN. To jest bardzo bogata gmina reprezentująca interesy banków i firm produkujących karty płatnicze.

    Odpowiedz
  • Katon Starszy(2020-07-22 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Związany a nie zobowiązany. Czy ktoś to czyta przed publikacją?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane