statystyki

Deklaracja śmieciowa bez faktycznych adresów osób zameldowanych w gminie

autor: Marcin Nagórek06.06.2020, 07:00; Aktualizacja: 06.06.2020, 07:54
Podobne stanowisko przedstawiło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie

Podobne stanowisko przedstawiło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinieźródło: ShutterStock

Nasza gmina dostosowuje uchwałę w sprawie deklaracji na odpady do nowych przepisów. Wójt chce wprowadzić zapis, zgodnie z którym w razie rozbieżności między liczbą osób zameldowanych w danej nieruchomości a liczbą wskazaną w deklaracji mieszkańcy będą musieli złożyć wykaz dokumentów potwierdzających zamieszkanie w innej gminie lub innym kraju niż miejsce zameldowania. Robimy to w trosce o stan finansów gminy, bo często mieszkańcy unikają ponoszenia opłat i zaniżają liczbę osób rzeczywiście zamieszkujących pod danym adresem. Czy takie zapisy będą zgodne z prawem i uchwała nie zostanie podważona?

W opisywanej sytuacji należy zwrócić uwagę z jednej strony na konieczność wprowadzenia zmian ze względu na stan finansów gminy, a z drugiej – na podstawy prawne ich wprowadzania. Przy ocenie dopuszczalności określonych działań trzeba zawsze wskazać przepis, który upoważnia organ samorządu do ich podjęcia.

Choćby dotyczyły one najsłuszniejszej sprawy i były realizowane tylko w interesie mieszkańców, nie mogą zostać przez radę gminy podjęte, jeśli nie mają podstaw prawnych. I właśnie w tym przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją. Wójt zaproponował zapisy w trosce o stan finansów gminy i aby przeciwdziałać nadużyciom, nie mają one jednak oparcia w przepisach.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Nieskazitelny(2020-06-06 19:47) Zgłoś naruszenie 40

  To może wprowadzić limit wagowy bo znam przypadek gdzie dwie osoby miesięcznie wynoszą śmieci za połowę kanienicy

  Odpowiedz
 • tttx(2020-06-07 09:40) Zgłoś naruszenie 12

  Wychodzi Polska w całej krasie. Nie wiadomo kto gdzie mieszka bo zamldowanie to w zasadzie fikcja potęgowana zwyczajnie trudnościami z zameldowaniem. Jestem ciekawy jak sobie Wojsko poradzi w momencie mobilizacji.. a wystarczyłoby zrobić zameldowanie w prosty sposób, osoba która mieszka w danym miejscu zgłasza w gminie że tam mieszka, ktoś z gminy, straży miejskiej to weryfikuje wizytując dane miejsce i sprawdzając. Proste i skuteczne. A i do zamldowania wystarczy umowa najmu, rachunek za internet, prąd albo oświadczenie A śmieci, co za problem pobrać dane z urzędu skarbowego o liczbie osób, które zamieszkują dany adres. Tylko to jest polski niedasizm. Opłata za śmieci mogłaby być powiązana ze zużyciem wody w danym gospodarstwie. Niedasizm, bo woda to spółka miejska A, śmieci to spółka miejska B itd itp.

  Odpowiedz
 • andrzej(2020-06-06 23:50) Zgłoś naruszenie 00

  W niemczech tez placi sie od liczby osob...np 1 osoba 105 Euro rocznie ....die osoby 113.... 3 osoby 123 euro.. jesli Logos nie stac z USTAWY pokrywa SOCJAL...podobnie Jak ktos nie Ma dochodow...sklada WNIOSEK o POMOC Socjalna i otrzymuje. automatycznie zgodnie z USTAWA OK 400 Euro miesiecznie na jedzenie i pokrywa koszty Wynajecia Mieszkania...oraz znaczne kwoty na dzieci iniepracujaca Zone....PIENCET+ to przyslowiowa ,,,marchewka,,y

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane