statystyki

Bez zgody radnych włodarz nie może zawrzeć długoterminowej umowy najmu

autor: Marcin Nagórek31.05.2020, 13:00
W przedstawionej sytuacji nie można zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas nieokreślony, z pominięciem stanowiska rady gminy, na zasadzie swobody umów.

W przedstawionej sytuacji nie można zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas nieokreślony, z pominięciem stanowiska rady gminy, na zasadzie swobody umów.źródło: ShutterStock

Dwóm placówkom banku kończą się niedługo umowy okresowe najmu lokali użytkowych. Wójt chce bezprzetargowo na czas niegraniczony zawrzeć z nimi nowe umowy, by utrzymać miejsca pracy. Nie ma jednak uchwały rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na te czynności. Czy jest ona niezbędna?

Tak, wójt będzie mógł podpisać umowy najmu lokali użytkowych na czas nieoznaczony dopiero po wydaniu przez radę gminy stosownej uchwały zawierającej zgodę na takie czynności prawne oraz dodatkowo na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia wspomnianych umów. W przeciwnym przypadku jego działanie będzie wadliwe i niezgodne z ustawami o samorządzie gminnym oraz o gospodarce nieruchomościami.

W przedstawionej sytuacji nie można zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas nieokreślony, z pominięciem stanowiska rady gminy, na zasadzie swobody umów. Co prawda, zgodnie z art. 353 1 kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Jednak ta norma prawna nie może legalizować zawierania umów dotyczących nieruchomości w przypadku ograniczeń ustawowych, w tym istniejących na płaszczyźnie prawa publicznego.

Błędem byłoby też uznanie, że zawierania umów o najem lokali jest wyłączną kompetencją wójta. Co prawda, na mocy z art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym, jednak prawidłowa interpretacja tej normy prawnej wymaga jej skonfrontowania z innymi normami tej ustawy. Te z kolei wprowadzają ograniczenia dla wójta w dysponowaniu mieniem komunalnym, w tym nieruchomościami.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane