statystyki

Zachowanie normalności przede wszystkim [WYWIAD]

autor: Jakub Pawłowski13.05.2020, 08:30; Aktualizacja: 13.05.2020, 08:31
-  Samorządy powinny za wszelką cenę utrzymać jakość usług komunalnych dla mieszkańców. Nawet kosztem inwestycji - mówi Bartosz Piłat, koordynator polityk transportowych Polskiego Alarmu Smogowego.

- Samorządy powinny za wszelką cenę utrzymać jakość usług komunalnych dla mieszkańców. Nawet kosztem inwestycji - mówi Bartosz Piłat, koordynator polityk transportowych Polskiego Alarmu Smogowego.źródło: ShutterStock

-  Samorządy powinny za wszelką cenę utrzymać jakość usług komunalnych dla mieszkańców. Nawet kosztem inwestycji - mówi Bartosz Piłat, koordynator polityk transportowych Polskiego Alarmu Smogowego.

Związek Miast Polskich przekonuje, że samorządy może czekać fiskalna katastrofa. Tylko w Warszawie wpływy z PIT spadły w tym roku o ponad 41 proc. w porównaniu do kwietnia 2019 r. W innych miastach jest podobnie, a recesja związana z pandemią dopiero przed nami. Czy sytuacja rzeczywiście jest tak groźna?

Na pewno jest bez precedensu. Pamiętajmy, że generalny spadek to nie tylko PIT, lecz także CIT oraz innych podatków, np. od nieruchomości, i opłat lokalnych, takich jak czynsze za lokale komunalne. Szacowany ubytek w finansach samorządów może oscylować w granicach 15–20 proc. rocznego budżetu. To szalenie dużo. W przeszłości, gdy samorządy dokonywały korekt planowanych wydatków, były to kwoty rzędu procenta, półtora. Dlatego nie dziwię się apelom samorządowców, którzy oczekują od rządu konkretnego wsparcia. Zwłaszcza że w kwestii polityki podatkowej i edukacji mają bardzo małe pole manewru.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane