statystyki

Burmistrz musi wyciągnąć stare faktury z archiwum

autor: Dorota Beker01.05.2020, 14:00
Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań.źródło: ShutterStock

Wskazanie treści faktur i miejsca, gdzie są przechowywane po zarchiwizowaniu, zamiast przedstawienia stronie ich kopii, stanowi naruszenie prawa do uzyskania informacji publicznej – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań. Na pytanie dotyczące faktur dokumentujących wydatki gminy wskazał, jakie kwoty zostały przeznaczone na ten cel w poszczególnych latach. Poinformował też, że dokumenty, których kopii żąda wnioskodawczyni, zostały już zarchiwizowane i znajdują się obecnie w budynku urzędu miasta, gdzie w razie wyrażenia takiej chęci wnioskodawczyni może uzyskać do nich dostęp.

Zainteresowana złożyła do sądu skargę na bezczynność organu, argumentując, że nie uzyskała dostępu, o który wnioskowała. W jej opinii poinformowanie o treści faktur oraz wskazanie, że zostały one zarchiwizowane, nie jest udostępnieniem informacji publicznej. Burmistrz argumentował z kolei, że udostępnił dane, które miał w posiadaniu. Podtrzymał przy tym, że nie odmawia udostępnienia dokumentów, wystarczy, by kobieta w celu zapoznania się z nimi udała się we wskazane miejsce.

Orzekający w sprawie WSA w Białymstoku na wstępie wskazał, że dane dotyczące opieki gminy nad bezdomnymi zwierzętami, zawarte w dokumentach księgowych, stanowią informację publiczną. Zadania te są bowiem finansowane ze środków publicznych, a co za tym idzie – organy mają obowiązek ich udostępnienia.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane