statystyki

Burmistrz musi wyciągnąć stare faktury z archiwum

autor: Dorota Beker01.05.2020, 14:00
Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań.źródło: ShutterStock

Wskazanie treści faktur i miejsca, gdzie są przechowywane po zarchiwizowaniu, zamiast przedstawienia stronie ich kopii, stanowi naruszenie prawa do uzyskania informacji publicznej – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie, w której skarżąca zwróciła się do burmistrza miasta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wykonywania przez gminę zadań określonych w ustawie o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 638). Organ udzielił zwięzłej odpowiedzi na wszystkie z kilkudziesięciu pytań. Na pytanie dotyczące faktur dokumentujących wydatki gminy wskazał, jakie kwoty zostały przeznaczone na ten cel w poszczególnych latach. Poinformował też, że dokumenty, których kopii żąda wnioskodawczyni, zostały już zarchiwizowane i znajdują się obecnie w budynku urzędu miasta, gdzie w razie wyrażenia takiej chęci wnioskodawczyni może uzyskać do nich dostęp.

Zainteresowana złożyła do sądu skargę na bezczynność organu, argumentując, że nie uzyskała dostępu, o który wnioskowała. W jej opinii poinformowanie o treści faktur oraz wskazanie, że zostały one zarchiwizowane, nie jest udostępnieniem informacji publicznej. Burmistrz argumentował z kolei, że udostępnił dane, które miał w posiadaniu. Podtrzymał przy tym, że nie odmawia udostępnienia dokumentów, wystarczy, by kobieta w celu zapoznania się z nimi udała się we wskazane miejsce.

Orzekający w sprawie WSA w Białymstoku na wstępie wskazał, że dane dotyczące opieki gminy nad bezdomnymi zwierzętami, zawarte w dokumentach księgowych, stanowią informację publiczną. Zadania te są bowiem finansowane ze środków publicznych, a co za tym idzie – organy mają obowiązek ich udostępnienia.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane