statystyki

Konieczna interwencja w mechanizm janosikowego

autor: Dr Aleksander Nelicki18.04.2020, 14:00
W kwietniu do jednostek samorządowych trafiły jeszcze środki z zaliczek podatkowych należnych za dochody przedsiębiorstw czy pensje pracowników w przedkryzysowym lutym. Niestety już w maju tak dobrze nie będzie.

W kwietniu do jednostek samorządowych trafiły jeszcze środki z zaliczek podatkowych należnych za dochody przedsiębiorstw czy pensje pracowników w przedkryzysowym lutym. Niestety już w maju tak dobrze nie będzie.źródło: ShutterStock

Jeszcze nie wiadomo, jak bardzo zmniejszą się dochody samorządów w wyniku kryzysu – czy czeka je zapaść finansów komunalnych, czy jedynie konieczność dużych oszczędności. Pewne jest jedno – szczególnie zagrożone są budżety najbogatszych jednostek, tj. płatników janosikowego.

W kwietniu do jednostek samorządowych trafiły jeszcze środki z zaliczek podatkowych należnych za dochody przedsiębiorstw czy pensje pracowników w przedkryzysowym lutym. Niestety już w maju tak dobrze nie będzie – kryzys związany z koronawirusem uszczupli przede wszystkim dochody podatkowe, zwłaszcza o wpływy z podatków dochodowych i podatku od czynności cywilnoprawnych. Finanse poszczególnych samorządów ucierpią tym bardziej, im większy procent całości ich dochodów przynoszą podatki. A to oznacza, że w najgorszej sytuacji znajdą się płatnicy janosikowego. Oczywiście dochody z PIT spadną w stosunku do prognoz dla wszystkich o ten sam procent (ze względu na system podziału tych środków), lecz dla płatników janosikowego będzie to znacząco większa część dochodów ogółem.

Kto musi płacić

Ustawa z 13 października 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 23; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz.374; dalej: u.d.j.s.t.) zobowiązuje do wpłat samorządy o najwyższych dochodach podatkowych w przeliczeniu na mieszkańca. Płatników jest stosunkowo niewielu. Do końca tego roku 520 mln zł na ten cel ma wpłacić 97 gmin, których dochody podatkowe dwa lata temu przekroczyły 150 proc. średniej (tj. łącznych dochodów podatkowych wszystkich gmin przeliczonych na mieszkańca kraju). Z kolei 50 powiatów i miast na prawach powiatu, których dochody podatkowe przekroczyły dwa lata temu 110 proc. średniej, ma wpłacić 1 044 mln zł, a najbogatsze woj. mazowieckie – 395 mln zł. Łącznie na janosikowe wszystkie jednostki będą musiały przekazać 1 959 mln zł.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane