statystyki

Kierownik jednostki samorządu powinien mieć zastępcę

15.04.2020, 17:00
Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca samodzielnie lub z inną upoważnioną przez wójta osobą.

Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca samodzielnie lub z inną upoważnioną przez wójta osobą.źródło: ShutterStock

Funkcji zastępcy wójta nie można łączyć ze stanowiskiem wójta lub jego zastępcy w innej gminie, członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego (w tym w gminie, w której jest zastępcą wójta), zatrudnieniem w administracji rządowej, mandatem posła i senatora.

Z gminy odszedł właśnie zastępca wójta. Nabył on uprawnienia emerytalne. Czy jego przełożony powinien poszukać kogoś na jego miejsce?

Tak. Zgodnie z art. 26a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.) dobór zastępcy lokalnego włodarza to wyłączna kompetencja wójta. Powołuje i odwołuje on zastępcę lub zastępców (imiennie) i określa ich liczbę w drodze zarządzenia. W gminach do 20 tys. mieszkańców może być nie więcej niż jeden; dwóch w gminach do 100 tys.; trzech w gminach do 200 tys.; czterech w gminach powyżej 200 tys. Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282) zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie powołania. Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca samodzielnie lub z inną upoważnioną przez wójta osobą.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane