statystyki

Mało zgłoszeń o przemocy wobec pracowników socjalnych, ale nie mniej agresji

autor: Michalina Topolewska06.02.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:46
przemoc kobieta

przemoc kobietaźródło: ShutterStock

W ubiegłym roku zgłoszono 22 zdarzenia, w których pracownicy pomocy społecznej doświadczyli przemocy w trakcie wykonywania swoich obowiązków. To mniej niż w poprzednich latach. Jednak wcale nie oznacza to, że skala problemu jest mniejsza.

Tak wynika z informacji uzyskanych przez Polską Federację Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFPSiPS). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2015 r. wprowadziło bowiem obowiązek zgłaszania – za pośrednictwem Centralnej Aplikacji Statystycznej – wszelkich przypadków niebezpiecznych i agresywnych zachowań ze strony osób korzystających z wsparcia ośrodków pomocy społecznej (OPS). Taki wymóg był reakcją na tragiczne wydarzenie, do którego doszło w Makowie, kiedy to śmierć poniosły dwie pracownice socjalne (jeden z klientów podpalił pomieszczenie, w którym były kobiety). Taki system raportowania służy bieżącemu analizowaniu zjawiska przemocy wobec zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

Federacja zapytała więc resort, ile takich zgłoszeń było w 2019 r. oraz 2018 r. Okazuje się, że w ubiegłym roku ośrodki poinformowały tylko o 22 niebezpiecznych zdarzeniach, a w stosunku do 14 z nich zostało wysłane zawiadomienie do prokuratury. Najwięcej sygnałów o przemocy wpłynęło z OPS dla dzielnicy Ursynów w Warszawie (cztery przypadki).


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane