statystyki

Finansowanie straży pożarnej samorząd musi uwzględnić w budżecie

autor: Marcin Nagórek29.01.2020, 09:24; Aktualizacja: 29.01.2020, 09:26
Nie ma podstaw prawnych do podejmowania odrębnych uchwał w sprawie przekazania środków finansowych jednostkom straży pożarnej zarówno ochotniczym, jak i państwowym

Nie ma podstaw prawnych do podejmowania odrębnych uchwał w sprawie przekazania środków finansowych jednostkom straży pożarnej zarówno ochotniczym, jak i państwowymźródło: ShutterStock

Zamierzamy wzmocnić finansowanie straży pożarnych – zarówno jednostki państwowej, jak i ochotniczych działających na naszym terenie. Wójt przygotował już projekty odrębnych uchwał w tych sprawach. Dla państwowej straży ma to być dotacja na zakup specjalistycznego pojazdu za 150 tys. zł, a dla ochotniczej straży dotacja na zakup kombinezonów ochronnych za ok. 20 tys. zł. Czy podjęcie tych uchwał przez radę gminy to prawidłowe działanie?

radca prawny Marcin Nagórek

Nie ma podstaw prawnych do podejmowania odrębnych uchwał w sprawie przekazania środków finansowych jednostkom straży pożarnej zarówno ochotniczym, jak i państwowym. Takie wydatki powinny być ujęte bezpośrednio w uchwale budżetowej, zmieniającej budżet jednostki samorządu terytorialnego.

Dlaczego zmiana budżetu jest niezbędna? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba odnieść się do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej oraz pomocniczo do ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Uchwały nie potrzeba

Finansowanie przez jednostki samorządu terytorialnego obu typów jednostek straży pożarnej ma odrębne podstawy normatywne. Jeśli chodzi o jednostki państwowej straży pożarnej, to odnieść się należy do art. 19a i 19b ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP). I tak, zgodnie z art. 19a koszty związane z funkcjonowaniem PSP są pokrywane z budżetu państwa. Koszty funkcjonowania PSP na obszarze powiatu są pokrywane z dotacji celowej budżetu państwa. Należy jednak zwrócić uwagę na art. 19b, w którym postanowiono, że w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania PSP mogą uczestniczyć:

1) gmina, powiat lub samorząd województwa,


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane