statystyki

Włodarz nie wprowadzi samodzielnie dotacji do planu dochodów

autor: Marcin Nagórek06.12.2019, 18:00
Warto zauważyć, że wspomniany art. 50a ma charakter lex specialis wobec art. 257 ustawy o finansach publicznych. Artykuł 50a stwarza bowiem wyjątek od zasady wskazanej w art. 257.

Warto zauważyć, że wspomniany art. 50a ma charakter lex specialis wobec art. 257 ustawy o finansach publicznych. Artykuł 50a stwarza bowiem wyjątek od zasady wskazanej w art. 257.źródło: ShutterStock

Burmistrz naszego miasta zamierza samodzielnie wprowadzić do planu dochodów budżetu dotację – podkreśla jednak przy tym, że niewielką. Chce ją rozdysponować jako refundację poniesionych przez miasto wydatków na zadania zlecone (sprawy obywatelskie). Czy ma do tego prawo?

Burmistrzowi nie przysługuje kompetencja do decydowaniu o przeznaczeniu dotacji otrzymanych z budżetu państwa, a stanowiących zwrot poniesionych wydatków przez gminę na realizację zadań zleconych. Kompetencję tę posiada rada miejska, czyli organ stanowiący gminy.

Należy też zwrócić uwagę, że sama wysokość planowanej dotacji nie ma znaczenia. Upatrywanie w niej uprawnienia do podejmowania decyzji przez określony organ jednostki samorządu terytorialnego jest założeniem z góry wadliwym. Przypomnieć bowiem należy, że nadrzędną zasadą w funkcjonowaniu organów samorządowych, w tym burmistrza i rady miasta, jest przede wszystkim działanie na podstawie i w graniach prawa. Wynika to wprost z art. 7 konstytucji, gdzie postanowiono, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Skoro tak, to podstaw do podejmowania decyzji w podanym zakresie należy poszukiwać w innych normach o charakterze powszechnie obowiązującym. Uzupełniająco również warto dodać, że nie jest prawnie dopuszczalne, aby organ domniemywał swoich kompetencji. Wielokrotnie akcentowało to orzecznictwo (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 listopada 2016 r., sygn. akt I OSK 503/15; z 16 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 3631/13).


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane