statystyki

Targowiska – lokalna konkurencja dla galerii za unijne środki

autor: Patrycja Otto04.12.2019, 10:05; Aktualizacja: 04.12.2019, 10:06
Samorządy chcą wspierać miejscowych producentów i stwarzać im dogodne warunki do sprzedaży i promocji. Umożliwia to kolejne rozdanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Samorządy chcą wspierać miejscowych producentów i stwarzać im dogodne warunki do sprzedaży i promocji. Umożliwia to kolejne rozdanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.źródło: ShutterStock

Samorządy chcą wspierać miejscowych producentów i stwarzać im dogodne warunki do sprzedaży i promocji. Umożliwia to kolejne rozdanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nabór wniosków na budowę i modernizację targowisk prowadzi właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Gminy, powiaty lub ich związki mogą je składać do 9 grudnia. A jest o co walczyć, bo tym razem do rozdania jest ponad 8,4 mln zł. Warunek jest tylko jeden: inwestycje muszą zostać zrealizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców, a wartość dofinansowania nie może przekroczyć 1 mln zł. To oznacza, że zainteresowane wsparciem jednostki samorządu muszą wygospodarować z własnych środków 36,37 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. To całkiem sporo, ale w poprzednich edycjach programu okazało się, że dla gmin nie jest to barierą. Bo, jak wyjaśniają samorządowcy, tego rodzaju inwestycje to konieczność, a nie fanaberia.

Powrót do łask

– Z rozmów z przedstawicielami gmin, w których powstały targowiska, wiemy, że obiekty te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających – mówi nam Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. I wylicza, że z PROW na lata 2014––2020 w regionie powstało 16 targowisk, w tym dziewięć zupełnie nowych. To sporo więcej niż w poprzedniej edycji, gdzie nowych było sześć, a pięć zostało zmodernizowanych. Kwota przeznaczona na ten cel wyniosła wówczas 9,4 mln zł. W tym rozdaniu już wydano 10,5 mln zł.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane