statystyki

Biogazownie – strach ma wielkie oczy?

autor: Katarzyna Nocuń13.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:58
elektrownia biogazowa-biogazownia

Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.źródło: ShutterStock

Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.

Pierwsze samorządy sięgają po alternatywne rozwiązania, bo muszą. Jednym z bodźców są rosnące koszty ciepła nierentownych ciepłowni opalanych węglem związane z cenami emisji dwutlenku węgla (pisaliśmy o tym: „Reformy zatrzęsły rynkiem spalarni”, DGP nr 211/2019). Przykładem jest gmina Potęgowo (woj. pomorskie), która od czerwca tego roku ogrzewa mieszkańców ciepłem z biogazowni.

– Kotłownia węglowa, która dotychczas ogrzewała szkołę, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, była przestarzała. Stanęliśmy przed pytaniem, czy modernizować kotłownię, czy poszukać ekologicznego źródła ciepła – mówi wójt gminy Dawid Litwin.

Samorząd miał do wyboru trzy opcje. Oprócz modernizacji starej kotłowni było to: uruchomienie kotłowni opalanej słomą i możliwość podłączenia się do biogazowni. – Wybraliśmy wariant, który zapewniał pozyskanie środków zewnętrznych – zaznacza wójt.

Na dofinansowanie źródeł zasilanych węglem, które Unia Europejska określa jako nieefektywne energetycznie, szans nie ma – dla wielu niedużych ciepłowni wiąże się to z dużym ryzykiem, w tym także upadłości. Gmina Potęgowo wykorzystała zasoby istniejącej biogazowni rolniczej. Na podłączenie i budowę nowoczesnego ciepłociągu otrzymała blisko 7 mln zł.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane