statystyki

Biogazownie – strach ma wielkie oczy?

autor: Katarzyna Nocuń13.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:58
elektrownia biogazowa-biogazownia

Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.źródło: ShutterStock

Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.

Pierwsze samorządy sięgają po alternatywne rozwiązania, bo muszą. Jednym z bodźców są rosnące koszty ciepła nierentownych ciepłowni opalanych węglem związane z cenami emisji dwutlenku węgla (pisaliśmy o tym: „Reformy zatrzęsły rynkiem spalarni”, DGP nr 211/2019). Przykładem jest gmina Potęgowo (woj. pomorskie), która od czerwca tego roku ogrzewa mieszkańców ciepłem z biogazowni.

– Kotłownia węglowa, która dotychczas ogrzewała szkołę, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, była przestarzała. Stanęliśmy przed pytaniem, czy modernizować kotłownię, czy poszukać ekologicznego źródła ciepła – mówi wójt gminy Dawid Litwin.

Samorząd miał do wyboru trzy opcje. Oprócz modernizacji starej kotłowni było to: uruchomienie kotłowni opalanej słomą i możliwość podłączenia się do biogazowni. – Wybraliśmy wariant, który zapewniał pozyskanie środków zewnętrznych – zaznacza wójt.

Na dofinansowanie źródeł zasilanych węglem, które Unia Europejska określa jako nieefektywne energetycznie, szans nie ma – dla wielu niedużych ciepłowni wiąże się to z dużym ryzykiem, w tym także upadłości. Gmina Potęgowo wykorzystała zasoby istniejącej biogazowni rolniczej. Na podłączenie i budowę nowoczesnego ciepłociągu otrzymała blisko 7 mln zł.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane