statystyki

Zakaz spożycia alkoholu na targowisku wymaga uzasadnienia

autor: Leszek Jaworski04.10.2019, 19:00
daniem NSA uchwała powinna więc zawierać uzasadnienie, które winno tłumaczyć zasadność uznania targowiska za obiekt chroniony w rozumieniu art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., tym bardziej że jest ono zwyczajowo miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

daniem NSA uchwała powinna więc zawierać uzasadnienie, które winno tłumaczyć zasadność uznania targowiska za obiekt chroniony w rozumieniu art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., tym bardziej że jest ono zwyczajowo miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Prowadzę punkt gastronomiczny na targowisku miejskim. Zaniepokoiło mnie, że rada miasta w uchwale wprowadziła zakaz spożywania alkoholu w takich miejscach. Nie wiem, czym kierował się samorząd, bo uchwała nie zawiera uzasadnienia. Czy gmina mogła wprowadzić tego typu zakaz na targowisku?

Nie, gdyż targowisko nie zostało wymienione w katalogu tzw. miejsc chronionych w art. 14 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.p.a.). Nie mieści się także w katalogu miejsc, obiektów lub obszarów, w których rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Nie mieści się zatem w zakresie art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., który to wskazuje miejsca, w których ze względu na ich charakter (np. mają szczególne znaczenie religijne, kulturalne, oświatowe, społeczne czy pełnią specyficzną rolę wychowawczą nie tylko w stosunku do dzieci i młodzieży) można wprowadzić taki zakaz.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane