statystyki

Zakaz spożycia alkoholu na targowisku wymaga uzasadnienia

autor: Leszek Jaworski04.10.2019, 19:00
daniem NSA uchwała powinna więc zawierać uzasadnienie, które winno tłumaczyć zasadność uznania targowiska za obiekt chroniony w rozumieniu art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., tym bardziej że jest ono zwyczajowo miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

daniem NSA uchwała powinna więc zawierać uzasadnienie, które winno tłumaczyć zasadność uznania targowiska za obiekt chroniony w rozumieniu art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., tym bardziej że jest ono zwyczajowo miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Prowadzę punkt gastronomiczny na targowisku miejskim. Zaniepokoiło mnie, że rada miasta w uchwale wprowadziła zakaz spożywania alkoholu w takich miejscach. Nie wiem, czym kierował się samorząd, bo uchwała nie zawiera uzasadnienia. Czy gmina mogła wprowadzić tego typu zakaz na targowisku?

Nie, gdyż targowisko nie zostało wymienione w katalogu tzw. miejsc chronionych w art. 14 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.p.a.). Nie mieści się także w katalogu miejsc, obiektów lub obszarów, w których rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Nie mieści się zatem w zakresie art. 14 ust. 6 u.w.t.p.a., który to wskazuje miejsca, w których ze względu na ich charakter (np. mają szczególne znaczenie religijne, kulturalne, oświatowe, społeczne czy pełnią specyficzną rolę wychowawczą nie tylko w stosunku do dzieci i młodzieży) można wprowadzić taki zakaz.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane