Śmieciowa cyfryzacja już za rogiem. Informacje o odpadach będą zbierane tylko w formie elektronicznej

autor: Katarzyna Nocuń31.07.2019, 19:00
Wprowadzenie ewidencji elektronicznej będzie kolejnym etapem w doszczelnianiu systemu. Ale to nie jedyny problem. – Brakuje pieniędzy na prowadzenie selektywnej zbiórki – zaznacza Jerzy Zając.

Wprowadzenie ewidencji elektronicznej będzie kolejnym etapem w doszczelnianiu systemu. Ale to nie jedyny problem. – Brakuje pieniędzy na prowadzenie selektywnej zbiórki – zaznacza Jerzy Zając.źródło: ShutterStock

BDO ma ograniczyć szarą strefę – problem samorządów i rynku odpadowego. Eksperci przekonują, że do kompletu potrzebne są przepisy, które obciążą producentów za wprowadzenie na rynek opakowań.

Kluczowe przepisy znowelizowanej ustawy o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403) wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i rok później (nowelizację 29 lipca opublikowano w Dzienniku Ustaw). Nie będzie już można przygotowywać sprawozdań na papierze. Wyłącznie elektronicznie będzie prowadzona ewidencja odpadów i rejestr podmiotów wprowadzających produkty na rynek.

Elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma uszczelnić system. Szara strefa jest jednym z głównych problemów, o którym mówią samorządowcy. W opublikowanym na początku lipca raporcie „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2018/19” Global Compact Network Poland, przywołano dane resortu środowiska wskazujące, że jej udział w gospodarce odpadami sięga od 30 do 50 procent.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad(2019-07-31 23:05) Zgłoś naruszenie 30

    Osoby wymeldowane nie przebywajace w lokalach obciaza sie wywozem nieczystosci. Spoldzielnie zwiekszaja koszty a rewidenci akceptuja bagno.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane