statystyki

Za mało pieniędzy na zadania zlecone. Lokalne władze wojnę z rządem przenoszą do sądów

autor: Tomasz Żółciak16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:20
Nie występują przeciwko rządowi, a przeciw systemowi

Nie występują przeciwko rządowi, a przeciw systemowiźródło: ShutterStock

Kolejne miasta przygotowują pozew przeciwko państwu. Powód? Zlecanie im kolejnych zadań bez zapewnienia wystarczających środków.

Najbliżej realizacji swoich planów jest stolica Małopolski. Tamtejsi urzędnicy planują złożenie pozwu pod koniec wakacji. Do tego działania skłonił ich korzystny wyrok sądu okręgowego z grudnia ubiegłego roku (pozew złożony w 2013 r.). Chodziło o zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (rejestracja stanu cywilnego, meldunku i ewidencja ludności). Pozwem objęte były koszty ich realizacji w 2011 r. Na mocy wyroku Skarb Państwa ma wypłacić miastu prawie 4 mln zł i 2 mln zł odsetek. Miasto jeszcze nie odzyskało pieniędzy, gdyż obie strony wniosły apelację.

Za Krakowem Gdańsk

Niemniej już na tym etapie władze Krakowa doszły do wniosku, że trzeba pójść za ciosem. – Podjęto decyzję o przygotowaniu i złożeniu pozwu dotyczącego tego samego rodzaju zadań i kosztów z lat 2012–2018. Pozew ten jest obecnie przygotowywany i jego złożenie planowane jest pod koniec wakacji. W dalszej kolejności przygotowywane i składane będą pozwy dotyczące innego rodzaju zadań zleconych, jak geodezja, zarząd nieruchomościami – wskazuje Dariusz Nowak z biura prasowego w urzędzie miasta w Krakowie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • germem(2019-07-16 12:38) Zgłoś naruszenie 34

    Koryta samorządowych urzędników są pełne. Wydaje się i marnotrawi pieniądze, żyje ponad stan... a teraz rączkę po państwowe. A wiecie "włodarze" ile mniej zarabiają od was urzędnicy państwowi i ile więcej mają pracy. Wstyd...Trzeba ustawowo ukrócić rozpasanie samorządów i uregulować odgórnie ich płace. To nie jest prywatny folwark.

    Odpowiedz
  • RABBI(2019-07-17 07:49) Zgłoś naruszenie 11

    Jeszcze raz powtórzę - Polska to piękny kraj - tylko ludzie k.............. . Jak można zlecać innemu dane zadanie -wyceniając go uprzednio i nie dając na niego pieniędzy lub sypiąc grosze. Tylko tak jest w Polsce. Uważam, że jeżeli samorząd realizuje zadanie zlecone - np. "SZKOŁY" - wycenia roczny koszt na 12 mln zł - a dostaje 3 mln zł - To powinien natychmiast zamknąć szkoły lub przekazać je Wojewodzie niech za 3 mln zł - prowadzi to przedsięwzięcie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane