statystyki

Zasady działania rady seniorów określa prawo miejscowe

autor: Leszek Jaworski10.07.2019, 10:41; Aktualizacja: 10.07.2019, 10:41
paragraf prawo

Radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia rady seniorów oraz nadania jej statutu. Czy przepisy te są aktem prawa miejscowego?źródło: ShutterStock

Radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia rady seniorów oraz nadania jej statutu. Czy przepisy te są aktem prawa miejscowego?

Tak, uchwała ta jest aktem prawa miejscowego. Jest ona adresowana do społeczności lokalnej, organizacji społecznych oraz dotyczy ich praw i obowiązków. Jest to akt ogólny, kierowany do nieokreślonego kręgu adresatów i wywołujący skutki prawne poza strukturami organizacyjnymi gminy. Takie stanowisko wyraził NSA w wyroku z 6 lutego 2019 r. (sygn. akt II OSK 3535/18). Tym samym NSA nie zgodził się z poglądem wojewody, który uważał, że gminna rada seniorów nie jest organem gminy w rozumieniu przepisów ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Zdaniem wojewody w opisywanej sprawie powołanie oraz nadanie statutu takiej radzie nie należy do materii wewnętrznego ustroju jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym brak było podstaw do kwalifikowania tej uchwały jako aktu prawa miejscowego. Zdaniem wojewody reguluje ona funkcjonowanie podległego gminie podmiotu, który posiada kompetencje opiniodawczo-doradcze, jest to zatem akt kierownictwa wewnętrznego.

NSA zgodził się ze stanowiskiem sądu I instancji, że jeśli uchwała rady gminy zawierała choćby jedną normę o charakterze generalno-abstrakcyjnym, do której ustanowienia była ona umocowana, to podjęta przez nią uchwała powinna być uznana za akt prawa miejscowego. Warunek ten spełnia chociażby zawarta w niej definicja seniora. Oznacza to, że jako akt prawa miejscowego wymagała publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane