statystyki

50 mln zł na centra dla osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska09.07.2019, 19:00
niepełnosprawny

W programie określone zostały też standardy, jakie powinno spełniać centrum, dotyczące lokalu, usług oraz kadryźródło: ShutterStock

Gminy oraz powiaty będą mogły uzyskać dotację na utworzenie oraz wyposażenie placówki dla dorosłych osób z dysfunkcjami zdrowotnymi do wysokości 100 proc. kosztów inwestycji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało szczegółowe informacje na temat trzeciego programu, który będzie finansowany w tym roku z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma on umożliwić tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z miejscami dziennego lub całodobowego pobytu. Zasady programu przewidują, że gminy i powiaty – działające również wspólnie na mocy porozumienia – będą mogły ubiegać się o wsparcie w dwóch modułach.

Pierwszy z nich zakłada uzyskanie pieniędzy na utworzenie centrum, w tym na jego budowę na nieruchomości należącej do samorządu, zmianę przeznaczenia całości bądź części budynku będącego jego własnością lub na zakup obiektu. W ramach tego modułu będzie można też otrzymać środki na wyposażenie placówki, np. sprzęt rehabilitacyjny. Co istotne, samorząd będzie mógł uzyskać wsparcie w wysokości do 100 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania (zwykle dotacja sięga 50–80 proc.), ale z pewnymi zastrzeżeniami. Zgodnie z nimi powierzchnia centrum nie powinna przekraczać 500 mkw., mieć nie więcej niż 20 miejsc, a koszt 1 mkw. nie może być wyższy niż cena ogłaszana przez prezesa GUS (na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych). Z kolei w przypadku wyposażenia placówki dotacja nie może być wyższa niż 10 tys. zł na jedno miejsce.

Natomiast moduł drugi programu to pieniądze na bieżące funkcjonowanie centrum, czyli wydatki związane z jego utrzymaniem (m.in. opłaty za media, prąd, wyżywienie, konserwację), pokrywaniem kosztów wynagrodzeń kadry oraz transportem podopiecznych. Co do zasady w przypadku usług dziennych będzie to maksymalnie 20 zł za jedną godzinę pobytu uczestnika, a całodobowo – nie więcej niż 5 tys. zł. Ponadto korzystanie ze wsparcia placówki będzie podlegało opłacie, której wysokość będzie ustalana indywidualnie przez każdy samorząd.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane