statystyki

Planowanie przestrzenne nie w tej kadencji

autor: Julita Żylińska02.07.2019, 19:00
Pokrycie planami miejscowymi powierzchni gmin na koniec 2017 r.

Pokrycie planami miejscowymi powierzchni gmin na koniec 2017 r.źródło: DGP

Resort nie planuje zmiany przepisów o planowaniu przestrzennym w tej kadencji. A to oznacza, że los konsultowanego wstępnie z ekspertami projektu nowej ustawy jest niepewny.

Ministerstwo pod koniec maja rozesłało wstępny projekt zupełnie nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak dowiedział się w resorcie DGP, projekt najprawdopodobniej nie zostanie skierowany do formalnych konsultacji publicznych w tej kadencji, choć pomysł stworzenia nowej ustawy nie został porzucony. Co stanie się po wyborach zależeć jednak będzie od nowej obsady resortu. Opcji jest kilka, np. może być podjęta decyzja, że będą nowelizowane obecne przepisy, a nie wprowadzany zupełnie nowy akt prawny.

Roboczy projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przewiduje nowy system planowania i zagospodarowania przestrzennego, w którym dotychczasowe studium i plany miejscowe zostałyby zastąpione planem ogólnym i planami zabudowy lub standardami urbanistycznymi. Wygaszone miałyby zostać tzw. wuzetki, w których nadużywaniu resort widzi przyczynę rozlewania się miast. Miałyby je zastąpić decyzje lokalizacyjne, stosowane na terenach przeznaczonych w planie ogólnym gminy do „uzupełnienia zabudowy”.

Proponowane rozwiązania wzbudziły mieszane oceny ekspertów, z którymi rozmawiał DGP. Deweloperzy wskazywali, że projekt jest godny dalszych prac, ale wiele szczegółów wymaga poprawy. Niektórzy wskazywali, że projekt zmienia tylko nazwy, nie rozwiązując zasadniczych problemów. Inni, że wręcz wprowadzi chaos, a negatywne praktyki związane z wuzetkami można wyeliminować niewielką nowelizacją obecnej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1945 ze zm.). Projekt przewidywał też zmiany w wypłacie odszkodowań właścicielom gruntów i zasad pobierania od nich opłat planistycznych.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane