Laureatami siódmej edycji Pereł Samorządu zostały w poszczególnych kategoriach Poznań, Kędzierzyn-Koźle, Aleksandrów Łódzki oraz gmina wiejska Iława. Na uroczystej gali, która trzeci już raz odbyła się w gdyńskim Muzeum Emigracji, uhonorowano też po raz pierwszy liderów dobrych praktyk
– To dla nas wielki zaszczyt i honor, że ta debata już po raz trzeci odbywa się w naszym mieście – mówił, rozpoczynając tegoroczną galę Pereł Samorządu, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. A Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, wchodząc na scenę, zauważył, że choć jesteśmy niedługo po wyborach samorządowych, to na sali jest wiele znajomych osób. – To znaczy, że Perły Samorządu żadnej weryfikacji się nie boją – stwierdził. – Nagrody trafiają do tych samorządów, które najlepiej rozwiązują potrzeby ludzi i najlepiej odpowiadają na ich potrzeby – dodał.
A jak wybierane były tegoroczne perły? O metodyce, za którą odpowiadał merytoryczny partner rankingu, firma Deloitte, opowiedziała samorządowcom Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych oraz Marta Gocłowska z zespołu ds. sektora publicznego (metodologia: patrz ramka).