statystyki

Małe i średnie miasta potrzebują wsparcia finansowego z UE

12.06.2019, 10:47
Polska na tle innych krajów Wspólnoty radzi sobie bardzo dobrze z wykorzystaniem środków unijnych.

Polska na tle innych krajów Wspólnoty radzi sobie bardzo dobrze z wykorzystaniem środków unijnych.źródło: ShutterStock

Strumień pieniędzy z UE osłabnie, więc zawczasu trzeba się przygotować na poszukiwanie innych źródeł finansowania.

Polska na tle innych krajów Wspólnoty radzi sobie bardzo dobrze z wykorzystaniem środków unijnych. Wyzwaniem jest jednak dobre przygotowanie się do kolejnej perspektywy finansowej. Do takich wniosków doszli uczestnicy panelu „Nowa perspektywa budżetowa UE – nowe drogi polskich samorządów”, który zainaugurował dwudniowy kongres „Perły samorządu”. Organizatorami wydarzenia byli: „Dziennik Gazeta Prawna” i miasto Gdynia.

Daniel Baliński, zastępca dyrektora departamentu strategii rozwoju Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, poinformował, że średnie wykorzystanie środków unijnych w Polsce wynosi 69,2 proc.

– Oczywiście w różnych regionach ten poziom jest różny. Najlepiej wypada województwo pomorskie, tutaj poziom wykorzystania sięga 84 proc., najgorzej sytuacja wygląda w woj. kujawsko-pomorskim z niespełna 61 proc. zagospodarowanych pieniędzy – wyjaśniał.

Zapewnił jednak, że w żadnym województwie nie ma niebezpieczeństwa utraty środków.

Fakt, że mądrze inwestujemy powierzone nam środki unijne, podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

– Uważam, że w Polsce mamy jeden z najlepszych poziomów wykorzystania pieniędzy z UE, czego dowodem jest 11 regionów z Polski wymienianych w czołówce najlepszych we Wspólnocie – zaznaczył. – To powoduje, że procesy inwestycyjne nabierają tempa. Mogę podać przykład mojego województwa, gdzie już w grudniu zrealizowaliśmy zasadę n+3 dla tego roku. Jestem pewien, że na poziomie regionalnym nie stracimy ani jednego euro – dodał.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane