statystyki

Wnioski o wydanie paszportu będą mniej skomplikowane

autor: Paulina Szewioła15.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:56
Osoby małoletnie, które podlegają obowiązkowi szkolnemu, nie będą musiały przedstawiać organowi paszportowemu dokumentu uprawniającego do skorzystania z ulgi w opłacie za wydanie paszportu (np. legitymacji szkolnej).

Osoby małoletnie, które podlegają obowiązkowi szkolnemu, nie będą musiały przedstawiać organowi paszportowemu dokumentu uprawniającego do skorzystania z ulgi w opłacie za wydanie paszportu (np. legitymacji szkolnej).źródło: ShutterStock

Nowe wzory wniosków o wydanie paszportu albo paszportu tymczasowego nie będą zawierać zbędnych danych – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W nowym wniosku rezygnuje się ze wskazywania danych osoby do kontaktu, których gromadzenie nie jest niezbędne do realizacji sprawy paszportowej. Nie będzie też konieczności wskazywania obywatelstwa. Jego posiadanie organ paszportowy potwierdza bowiem na podstawie dostępnych ewidencji oraz przedłożonej dokumentacji, a nie bazując na oświadczeniu osoby składającej wniosek. Nie będzie też konieczności umieszczania danych dotyczących rysopisu osoby ubiegającej się o paszport.

Wymagane będzie natomiast zamieszczenie we wniosku adresu do korespondencji (a nie zameldowania). W nowym wzorze przewidziana została także rubryka na podanie (opcjonalnie) numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej. Dane te będą udostępniane przez osoby składające wniosek w przypadku, gdyby chciały być poinformowane o możliwości odbioru dokumentu.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane