statystyki

Samorządy mają sposób na dłużników. Winny gminie nie kupi pralki na raty

autor: Tomasz Żółciak06.05.2019, 07:39; Aktualizacja: 06.05.2019, 08:08
Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjny

Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjnyźródło: ShutterStock

Samorządy hurtowo wpisują do rejestrów dłużników mieszkańców zalegających z różnymi opłatami. Łączne zobowiązania tych osób sięgają już 13 mld zł. Sposób jest skuteczny: długi reguluje 60‒70 proc.

Tak wynika z danych, jakie na naszą prośbę przygotował BIG InfoMonitor. Jak mówi przedstawicielka spółki Diana Borowiecka, samorządy idą tym samym w ślady firm komercyjnych. ‒ Taki wpis to informacja dla dłużnika, że trudniej mu będzie wziąć kredyt, kupić coś na raty czy podpisać umowę na telefon i internet ‒ dodaje nasza rozmówczyni.

Informacje o dłużnikach najaktywniej przekazują samorządy z Mazowsza, Śląska, Dolnego Śląska, Wielkopolski i woj. łódzkiego. ‒ Z danych zgromadzonych w naszym rejestrze wynika, że łączna zaległość przekazana przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, należąca do 428 tys. osób, wyniosła na koniec marca 2019 r. prawie 12,7 mld zł ‒ podlicza Diana Borowiecka. To średnio daje niemal 30 tys. zł długu na głowę.

Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjny. Jest to wynik zaostrzonych w 2008 r. przepisów, nakładających na gminy obowiązek wpisywania ich do wszystkich biur informacj i gospodarczej. Z danych na koniec marca 2019 r. wynika, że samorządy przekazały do rejestru prowadzonego przez spółkę informacje o prawie 304 tys. osób niepłacących alimentów. Ich łączna zaległość wynosi ponad 11,8 mld zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Handlowiec(2019-05-06 09:47) Zgłoś naruszenie 41

    Przecież to kompletne bzdury. Nikt ze sprzedawców nie sprawdza żałosnych firemek z ich spisami....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane