statystyki

Samorządy mają sposób na dłużników. Winny gminie nie kupi pralki na raty

autor: Tomasz Żółciak06.05.2019, 07:39; Aktualizacja: 06.05.2019, 08:08
Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjny

Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjnyźródło: ShutterStock

Samorządy hurtowo wpisują do rejestrów dłużników mieszkańców zalegających z różnymi opłatami. Łączne zobowiązania tych osób sięgają już 13 mld zł. Sposób jest skuteczny: długi reguluje 60‒70 proc.

Tak wynika z danych, jakie na naszą prośbę przygotował BIG InfoMonitor. Jak mówi przedstawicielka spółki Diana Borowiecka, samorządy idą tym samym w ślady firm komercyjnych. ‒ Taki wpis to informacja dla dłużnika, że trudniej mu będzie wziąć kredyt, kupić coś na raty czy podpisać umowę na telefon i internet ‒ dodaje nasza rozmówczyni.

Informacje o dłużnikach najaktywniej przekazują samorządy z Mazowsza, Śląska, Dolnego Śląska, Wielkopolski i woj. łódzkiego. ‒ Z danych zgromadzonych w naszym rejestrze wynika, że łączna zaległość przekazana przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, należąca do 428 tys. osób, wyniosła na koniec marca 2019 r. prawie 12,7 mld zł ‒ podlicza Diana Borowiecka. To średnio daje niemal 30 tys. zł długu na głowę.

Najliczniejszą grupę stanowią dłużnicy alimentacyjny. Jest to wynik zaostrzonych w 2008 r. przepisów, nakładających na gminy obowiązek wpisywania ich do wszystkich biur informacj i gospodarczej. Z danych na koniec marca 2019 r. wynika, że samorządy przekazały do rejestru prowadzonego przez spółkę informacje o prawie 304 tys. osób niepłacących alimentów. Ich łączna zaległość wynosi ponad 11,8 mld zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Handlowiec(2019-05-06 09:47) Zgłoś naruszenie 41

    Przecież to kompletne bzdury. Nikt ze sprzedawców nie sprawdza żałosnych firemek z ich spisami....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane